Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Det finns naturligtvis planer"

Migrationsverket förhandlingschef Fernando Alvarez tillbakavisar kritiken från ST.

Har gjort rätt. Migrationsverket slår tillbaka mot kritiken.

Har gjort rätt. Migrationsverket slår tillbaka mot kritiken.

Foto: Matz Glimhed

MIGRATIONSVERKET2018-01-31 08:00

Personalstyrkan på Migrationsverket ska bantas med runt 3 000 personer, en organisationsomställning som redan startat och som beräknas vara klar och färdigförhandlad till sommaren. Att myndigheten inte skulle ha en ordentlig avvecklingsplan – som ST anser – eller sakna kontroll på hur verksamheten ska skötas efter omställningen – är något som Fernando Alvarez inte håller med om.

– Det finns ju naturligtvis planer. Varje region har en egen plan för hur det här ska gå till. Vi har gjort allt enligt konstens alla regler, säger han.

Läs mer:Oro över hur medarbetarna som blir kvar ska hinna med alla ärenden.

Inte heller stämmer det att Migrationsverket inte skulle ha tagit ett helhetsgrepp över hela myndigheten, enligt honom:

– Det finns planer för alla delar, hela myndigheten ska ställas om, så det är inte bara enstaka grupper som berörs. Men allt sker inte samtidigt på alla ställen, situationen ser olika ut på olika ställen hela tiden, säger han.

Facket vill att handläggarna turordnas in på orten de jobbar, medan arbetsgivaren vill kretsa, vilket kan betyda att en person med lång statlig tid kan bli övertalig medan en med kortare får stanna?

– Det är den diskussionen vi har. Vi har olika uppfattningar om det med ST, medan Saco har samma uppfattning som oss. Det finns regler på hur man jobbar med de frågorna och det som är avgörande är kompetens och vad du jobbar med, säger Fernando Alvarez.

På kritiken om att Migrationsverket levererat fel statlig tid, svarar han:

– Vi har naturligtvis kvalitetssäkrat så gott det går. Men vi vill jättegärna veta om vi gjort fel, vilka personer det handlar om. Det har vi inte fått.

Är det ett problem att ni har olika syn?

– Jag vore mer förvånad om vi inte hade det, säger Fernando Alvarez.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!