Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Husby vann trist tillställning

Västra Husbys målsättning var att hänga kvar.
Efter 2-0 mot Åby är laget på väg mot division 3-kval.
- Vad det säger om serien vet jag inte, funderar mittfältaren Fredrik Esting.

VÄSTRA HUSBY2005-08-23 06:00
Den uppskjutna matchen mellan Västra Husby och Åby kunde ha förblivit ospelad.
Så roligt och underhållande var spelet på Hylingevallen.
- Usch, det var lika dåligt åt bägge håll, suckar Åbys lagledare Tomas Filipsson.
Hemmalagets Fredrik Esting lyckades att pressa fram ett leende innan han cyniskt summerade den torftiga tillställningen med en fråga:
- Härlig fotboll, va?
Nej - det var det verkligen inte.
Så mycket mer än två mål, en frispark av Daniel Wiklund i ribban och en tippning i densamma av hemmamålvakten Anders Nyqvist på Daniel Hanssons skott hände inte.
Det är bara en sak vi tar med oss från måndagsmatchen: Västra Husby befäster andraplatsen i tabellen.
En placering som innebär kval till division 3.

Tuff höst för Åby
I dag har nykomlingen fem pinnar ned till Assyriska.
- Våran målsättning var att hänga kvar, ingen hade räknat med det här. Jag vet inte vad det egentligen säger om seriens kvalité, säger Esting.
Mårten Johnssons inlägg nickades in i eget mål av högerbacken Henrik Fredriksson och såg länge ut att bli matchens enda.
Tobias Ring blev emellertid matchens sista målskytt efter en Husby-kontring.
- Det ser ut att bli en tuff höst, för oss är det tur att Dagsberg också går dåligt. Vi är vana vid att spela med kniven på strupen under hösten. Vi är fortfarande vid gott mod, lovar Filipsson.
Han avstod från att framhäva någon av sina spelare och såg i stället fram mot nästa match mot Smedby.
Esting såg också framåt.
- Förhoppningsvis kan vi spela bättre än det här. Det var en riktigt dålig match.
Klockrena slutord.
<b>Västra Husby-Åby IF 2-0 (1-0)</b>
Målen: 1-0 (25) självmål, 2-0 (73) Tobias Ring.
Varning, Västra Husby: Jan Wahlén, Martin Löthman.
Domare: Ghasan Abdullahad, Norrköping.
Matchens lirare: -.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!