IFK Norrköpings nummer 21 sitter på ett fascinerande facit.
När kraftpaketet Andreas Hadenius är med på planen eller hoppar in så kan inte IFK Norrköping förlora.
Det har inte hänt än i alla fall. Den Smedby AIS-fostrade backen/mittfältaren blir "Peking" trogen i ytterligare två år.
Under torsdagen gick klubben ut med att "Hadde" har förlängt sitt kontrakt.
– En egen spelare som har gjort stora framsteg här. Jätteroligt att vi är överens om en fortsättning på ytterligare ett par år, säger IFK Norrköpings manager Janne Andersson till klubbens hemsida.
Hadenius:
– Jag tränar varje dag och är på den här nivån nu. Klart jag hade blivit besviken om jag spelat mindre matcher än ifjol. Det känns jättebra att få möjlighet att fortsätta på den här nivån och att få spela för klubben och staden som jag är ifrån.
Marcus Sahlman, målvakten som bröt sitt kontrakt med IFK tidigare i veckan, har två klubbar att välja mellan.
30-åringens agent meddelar att division 1-lagen Örgryte och Halmia drar i keepern.
Örgryte som tappade Fredrik Andersson till Malmö FF visade tidigt intresse.
Jonas Svensson som representerar Sahlman säger till GP:
– Men det är inget konkret i dagsläget. Jag kan inte säga att det är någonting på gång nu. Marcus vill vänta och ta det lugnt några dagar.