Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Sylvias första nyförvärv klart

Majkel Bagir har talangen. I Sylvia ska han ta steget. "En riktigt spännande spelare", säger sportchefen Adnan Ergul.

Adnan Ergul firar avancemanget till division 1 och har nu säkrat upp första nyförvärvet.

Adnan Ergul firar avancemanget till division 1 och har nu säkrat upp första nyförvärvet.

Foto: Christer Gustafson

FOTBOLL2019-01-11 16:28

Det har mest handlat om spelare ut efter division 1-avancemanget.

Marwan Bazi skrev på för Norrby i superettan och Hampus Lönn och Tarik Hamza som hade nyckelroller har båda flyttat till Åland och IFK Mariehamn.

Här är Sylvias första nyförvärv: Majkel Bagir, född 2000.

– En stor och vass forward som påminner om Daniel Andersson, säger Adnan Ergul om tillskottet som hämtas från Assyriska i Södertälje.

Efter att ha öst in mål i Assyriskas U19-lag som gick upp i allsvenskan fick Ergul upp ögonen för anfallaren.

Bagir har även känt på spel med A-laget.

– Han testade med IFK:s U19-lag i höstas och tog för sig på ett bra sätt. En riktigt spännande spelare som ser bra chanser att utvecklas här med arenan, Kim (Hellberg, tränaren) och vad vi erbjuder.

Sylvias sportchef gör ingen hemlighet av att han även jobbar på att få loss Esat Jashari som lämnar Linköping City.

– Han är och testar i Kosovo nu. Blir det inget där hoppas jag Esat väljer oss.

Även Citys Ilir Terbunja pratar med Ergul.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!