Beskedet om att Vargarna blir seriesegrare kom minuten innan Sporten fick kontakt med Michael Olsson.
– Det känns konstigt, när man kört en hel serie och så blir det en hängmatch där Smålänningarna skulle möta Valsarna. Från att Smålänningarna skulle bli seriesegrare till att inte ens gå till slutspel. Det känns märkligt. Vi hade som målsättning att vinna serien, men vi hade trott att vi skulle vinna på ett annat sätt, genom att Valsarna skulle slå Smålänningarna, säger han.
Nu får Vargarna i stället välja vilka de vill möta mellan trean Indianerna B och fyran Örnarna, samt om man vill börja på hemmaplan eller bortaplan. Beskedet måste lämnas in under fredagen.
– Vi får se vilket som passar oss bäst. Våra ledare får till uppgift att fundera över valet och så måste vi meddela Svemo, säger han.
Med en färsk serieseger i tankarna berättar Olsson om hur styrelsen tänker kring att ta steget upp redan efter säsongen.
– Vi håller på med en utredning just nu, det hade vi inte gjort om vi inte var intresserade. Vi känner att föreningen hör hemma i högstaligan och vi har en bra organisation och har byggt upp en bra ekonomi. Sedan får vi se hur stort steget blir, men vi vill upp, det är därför vi håller på med detta.
– Vi kommer ha ett möte i styrelsen och gå igenom förutsättningarna. Därefter ska vi sammankalla våra samarbetspartners och höra vad de tänker om det och även medlemmarna och funktionärerna. Vi får jämföra elitserien kontra allsvenskan.
Intresset finns för att ta steget upp, men det finns olika parametrar för styrelsen att ta del av.
– Frågan är mer om vi tar steget 2023 eller 2024. Vi vill tillbaka på sikt, men frågan är när förutsättningarna finns. Det handlar inte bara om vår förening utan även hur allsvenskan kommer se ut. Vi kommer se till att det blir bäst för oss, oavsett om det blir att stanna ett år till och bygga ekonomin och organisationen eller att ta klivet upp. Man måste göra riskbedömningar, både ekonomiskt och sportsligt. Det är ett stort beslut som ska tas, säger han och utvecklar sig.
– Vi får se vad det blir för krav. Om vi behöver fler sponsorer, större publik och större kostnader på förare i allsvenskan. Å andra sidan kan det bli ett svalare intresse. Det finns en risk att varumärket försämras om vi stannar kvar.