Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Stjärnan tillbaka mot jumbon

Vargarnas jakt på andraplatsen går vidare – nu med allsvenskans bästa förare tillbaka i laget. "Det gäller att vi får en jämnare nivå", säger Mats Boström inför Örnarna borta.

Foto: Ilkka Ranta

SPEEDWAY2017-08-16 09:56

Kim Nilsson kraschade i England i mitten av juli och bröt strålbenet. Lite drygt en månad senare är han tillbaka.

Vargarnas bortamatch mot Örnarna i Mariestad blir hans första match efter skadan.

Det är så klart ett välkommet besked för Vargarna att allsvenskans snittmässigt bästa förare är redo för speedway igen.

– Det gäller att vi får en jämnare nivå. Nu på torsdag är Kim tillbaka igen. Och för att vi ska bli tvåa krävs att Västervik måste vinna en match mot Griparna och att vi måste vinna bägge, säger lagledaren Mats Boström till Vargarnas hemsida.

Kim Nilsson, som kommer att köra med ett specialskydd på Canvac Arena, ersätter dansken Kenneth Hansen. I övrigt är det exakt samma Varglag som i de senaste matcherna.

Däremot blir det ett par omkastningar i laget på grund av de löpande snitten. John Lindman hoppar upp som ordinarie medan Kenny Wennerstam tar motsatt väg och bildar reservpar med Rasmus Broberg.

Vargarna kommer närmast från en 50–39-seger hemma mot Griparna.

– Det såg vi ju vad som var avgörande: Mittenförarna onsdag, kontra torsdag. Vi vinner om dom levererar. Sen behöver de inte tokleverera, utan göra det på en vettig nivå. Det är små marginaler. Jag tycker att de gjorde det bra och kämpade, säger Boström.

Vargarna avslutar grundserien med dubbla möten med Örnarna. Mariestadslaget har haft en motig säsong och har fortfarande inte tagit en enda poäng.

Någon enkel match lär det dock inte bli för Vargarna.

– Nej, nej, nej för h-lvete! Vi kan inte tro att vi ska åka dit och bara hämta hem poängen. Då är det kört, säger Boström.

Senast Vargarna var i Mariestad blev det seger, men då avgjorde gästerna först i det sista heatet efter att ha legat under hela matchen.

I Örnarna saknas förre Vargföraren Pontus Aspgren. I stället får nye dansken Kasper Lykke Nielsen chansen som heatledare.

Laguppställningar:

Örnarna: 1) Adrian Cyfer, 2) Magnus Karlsson, 3) Tomas Jonasson, 4) Mathias Törnblom, 5) Kasper Lykke Nielsen, 6) Alexander Woentin, 7) Henric Fernström.

Vargarna: 1) Daniel Davidsson, 2) Jonas Davidsson, 3) Kim Nilsson, 4) John Lindman, 5) Linus Sundström, 6) Kenny Wennerstam, 7) Rasmus Broberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!