Grundseriens etta och storfavoriten fick en match, kanske darrade lite men inte så mycket mer. Det slutade som det gjort hela säsongen när Västervik intar ovalen. Med seger. 46–43 innebär att laget kopplar grepp om det här derbyslaget där det ligger en final mot antingen Griparna eller Valsarna i potten.
Vargarna låg under med tre poäng, 28–31, inför pausen. Elfte heatet kändes som ett nyckelheat – det blev det också och förödande för hemmalaget.
Sebastian Carlsson och Alex Johansson fick förvisso en bra start men kunde inte matcha Freddie Johansson och Joel Kling.
Västerviks 5–1-seger var blytung i positiv bemärkelse för gästerna och riktigt jobbig att försöka resa sig efter för Norrköpingslaget.
Med 29–36 inför fortsättningen kändes det snarare som att Vargarna inte skulle låta förlusten bli större än att få med sig en seger från det första semifinalmötet.
Kim Nilsson och Pontus Aspgren gjorde ett bra försök att svara, vann det tolfte heatet med 4–2 och sköt till hopp till det egna laget och majoriteten av publiken (940) på Ica Maxi Arena. 3–3 i det 13:e heatet och det var ett pressat läge för Kim Nilsson och Pontus Aspgren när de ställde upp sig för att för att försöka bräcka Peter Ljung och Mikael Max. Det blev ett nytt 3–3-race och vi hade fem poäng upp, 44–39. Där försvann chansen att få med sig en seger till returen.
I nomineringsheatet satsade Mats Boström på Kim Nilsson och Rene Bach för att snygga till kvällen. De mötte Jacob Thorsell och Rene Bach. Utgången: 4–2 till Vargarna men förlust med 43–46.