Information till vÄra lÀsare

Den 31 december 2024 Àr sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebÀr att vÄr sajt inte lÀngre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla vÄra lÀsare för det stöd och engagemang ni har visat genom Ären.

För er som vill fortsÀtta följa nyheter frÄn Norrköping och FinspÄng hÀnvisar vi till NT.se, dÀr ni hittar det senaste frÄn regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Jacobellis guldrevansch – 16 Ă„r efter OS-missen

Amerikanska Lindsey Jacobellis har – 16 Ă„r efter att ha slarvat bort sin ohotade ledning i OS-finalen i Turin och gĂ„tt miste om mĂ€startiteln – fĂ„tt sitt första OS-guld. 36-Ă„ringen vann finalen i snowboardcross i Peking och bĂ€rgade dessutom hem USA:s första guld i spelen.
–Det kĂ€nns fantastiskt, sĂ€ger hon enligt nyhetsbyrĂ„n AP.

Lindsey Jacobellis var överlycklig över OS-guldet som kom 16 Är efter missen i Turin dÀr hon gick miste om mÀstartiteln.

Lindsey Jacobellis var överlycklig över OS-guldet som kom 16 Är efter missen i Turin dÀr hon gick miste om mÀstartiteln.

Foto: Lee Jin-man/AP/TT

Snowboard2022-02-09 10:39

Lindsey Jacobellis ledning i snowboardcross-finalen under OS i Turin verkade vara nÀstintill ointaglig. Den dÄ 20-Äriga Äkaren vÄgade sig dÀrför pÄ ett trick (en "grab"), som inte var en del av tÀvlingen, i banans sista hopp, men missade i landningen och föll.

"Ville visa entusiasm"

Innan Jacobellis hade hunnit komma upp pĂ„ brĂ€dan och in pĂ„ banan igen hade schweiziska Tanja Frieden lyckats gĂ„ om, och amerikanskan fick i stĂ€llet Ă„ka in som tvĂ„a – och OS-silvermedaljör.

– Jag tĂ€nkte inte ens tvĂ„ gĂ„nger. Jag hade roligt och det Ă€r vad snowboard handlar om. Jag ledde. Jag ville visa publiken min entusiasm men jag strulade till det. SĂ„dant hĂ€nder, sade Jacobellis sjĂ€lv i samband med hĂ€ndelsen, enligt ESPN.

Sedan dess har Lindsey Jacobellis inte lyckats lÀgga vantarna pÄ ett OS-guld trots att hon tÀvlat i fyra spel innan OS i Peking, utan har som nÀrmast blivit fyra under förra vinter-OS i Pyeongchang 2018.

VÀrldsmÀstare fem gÄnger

Prestationerna har dock varit bra i övrigt – den nu 36-Ă„riga Ă„karen har vunnit vĂ€rldscuptĂ€vlingar ett femtiotal gĂ„nger och blivit vĂ€rldsmĂ€stare fem, senast 2017.

HÀndelsen har följt med amerikanskan i sÄ gott som hela sin karriÀr och i 2018 sade hon till New York Times att hon var trött pÄ att förknippas med misstaget.

– Jag Ă€r sĂ€ker pĂ„ att vi kan gĂ„ tillbaka tolv Ă„r i tiden för vem som helst och hitta nĂ„got som man inte borde gjort. Mitt rĂ„kade bara vara pĂ„ en vĂ€rldsscen, vilket folk har svĂ„rt att glömma. De tror att det Ă€r det enda som hĂ€nt mig eller att det definierat mig som idrottare, sade hon dĂ„.

Men till sist fick Jacobellis sitt guld. I finalen under OS i Kina gjorde Jacobellis, Ă„ter i ledningen, inga misstag – och Ă„kte över mĂ„llinjen som olympisk mĂ€stare, 16 Ă„r efter missen.

En fantastisk kÀnsla, enligt snowboardaren sjÀlv.

– NivĂ„n som damerna tĂ€vlar pĂ„ idag Ă€r sĂ„ mycket högre Ă€n för 16 Ă„r sedan, sĂ€ger Jacobellis efter loppet enligt AP.

PÄ frÄgan om vad hon skulle rÄda yngre Äkare sÀger hon att det viktigaste Àr att ta med sig att de misstag man gör inte behöver vara avgörande.

– Har du tagit dig sĂ„ hĂ€r lĂ„ngt Ă€r du en vinnare. Och se vad du lĂ€r dig frĂ„n erfarenheterna, och vad de ger dig senare i livet.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!