Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Så ska IFK ta ytterligare kliv

En fascinerande makeover – men den är inte komplett.Janne Andersson vet hur han ska göra IFK Norrköping ännu bättre.– Jag känner inte att vi presterat vårt max, säger hallänningen.

SEGERTAKT. Så här långt har det varit ett fantastiskt 2015 för "Peking" men Janne Andersson vet hur laget ska bli ännu bättre.

SEGERTAKT. Så här långt har det varit ett fantastiskt 2015 för "Peking" men Janne Andersson vet hur laget ska bli ännu bättre.

Foto: Fredrik Jonson

NORRKÖPING2015-07-17 20:00

Torsdag. Solen gasar över konstgräset på Nya Parken under genombrottsträningen.

Efter att Janne Andersson blåser av passet skickar han ut truppen för att springa i backen vid gamla vattentornet.

Själv rullar IFK-managern bort ena målet från planen.

Samma dag passeras 11 000-markören i sålda förköpsbiljetter till söndagens match mot Göteborg.

IFK Norrköping har inte förlorat på elva matcher och parkerar trea i serien när allsvenskan vänder.

Fotbollsfeber.

– Man mår inte dåligt av att poäng och göra bra prestationer, men det är gamla meriter. Vi tar med oss det som varit bra men nu är det en ny match. Det är hela tiden nya bevis som ska fram, säger Janne Andersson.

Han börjar bli bra på att hålla ”Peking” kvar på jorden. Aldrig, inte för en endaste sekund, har 52-åringen svävat i väg. Under hela den här framgångsvågen har ledordet varit: ”nollställa”.

IFK Norrköpings säsong är – hur ihärdigt Janne Andersson än försöker bromsa – en braksuccé. Spel- och resultatmässigt.

– Lyfter man blicken så har vi ju bäddat för att det kan bli en positivt laddad höst.

Samtidigt har vi satt kraven på oss själva - vi har visat hur bra vi kan vara. Det gäller att driva på, framför allt med samma tänk, menar Andersson.

Finns det mer att få ut av laget?

– Det glädjer mig att att vi hitta en tydlighet. Mer än tidigare tar vi med oss eget spel fram på motståndarnas planhalva men vi kan bli tydligare i vårt genombrottsspel.

Hur?

– Ta löpningarna och ”tajma” rörelserna i förhållandena till varandra. Det är därför lag som spelat ihop länge är bra. Det tar tid att sätta. Just den delen tycker jag att vi kan göra bättre.

IFK-managern fortsätter:

– På individnivå finns det många som kan lyfta fortfarande. Det kanske låter kaxigt – men jag tycker inte att vi har maxat. Vi har inte haft stolpe in sista minuten. Det har varit lite blandade frågor för mig. Det har inte varit någon motorväg att köra på. Vi kan fortfarande lyfta i alla delar.

– De yngre spelarna blir fysiskt starkare för varje vecka som går. De kommer att orka springa mer.

Topplaget IFK har inget dubblerande i höst som IFK Göteborg, AIK, Malmö FF och Elfsborg. Klubbar som just nu håller på att kvala in till Europaspel.

En fördel för IFK?

– Det är jättesvårt att veta. I efterhand kan man säga ”där var vi slitna” eller ”där fick vi en boost”. Jag hade hellre spelat i Europa än att inte göra det. Det är lärorikt. Jag tror att det är bra, menar Janne Andersson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!