Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Sverige på sjunde plats i EM i fälttävlan

Sverige avancerade från tionde till sjunde plats efter dressyren i lagtävlingen i EM i fälttävlan. Malin Petersen och Sara Algotsson Ostholt red för det svenska laget under fredagen i schweiziska Avenches.

Sara Algotsson Ostholt hjälpte Sverige att avancera till en sjundeplats i EM i fälttävlan.

Sara Algotsson Ostholt hjälpte Sverige att avancera till en sjundeplats i EM i fälttävlan.

Foto: PONTUS LUNDAHL/TT

Ridsport2021-09-24 21:47

– Det är jättebra, ryttarna har gjort det väldigt bra både i går och i dag. Vi har några lag framför oss men det är väldigt nära gällande poängen till lagen precis framför, säger Sveriges förbundskapten Fredrik Bergendorff till SVT Sport.

I nuläget står Sverige på 87,8 straff. Storbritannien leder tävlingen på 64,8 före tvåan Tyskland, 69,70, och trean Frankrike, 77,3.

Algotsson Ostholt och Chicuelo var bästa svenska ekipage i dressyren och belönades med 72,7 procent. Resultatet innebär en 16:e plats individuellt.

– Jag lyckades komma under 30 straff vilket har varit mitt mål i år, så just nu kan det inte vara så mycket bättre, säger hon till SVT Sport.

Malin Petersen, tillsammans med den mästerskapsdebuterande valacken Charly Brown, fick 71,11 procent.

I morgon, lördag, är det dags för terrängritten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!