Uttagna till JEM
Den ene får springa nere i Albufeira, Portugal. Den andre kanske får sitta hemma och vänta. Både Anton Danielson, Tjalve GoIF och Olle Kalered NKIF togs i går ut till junior-EM i terräng på söndag. Men olika faller ödets lotter. - Jag önskar inte att någon ska bli sjuk eller skadad, men det är min enda chans att komma med, säger Olle.
Foto: Sandberg Niclas
Olle är bara 20 år och har två år kvar som junior så det finns fler chanser att komma med i EM-laget.- Jag tränar på för fullt, avslöjar Olle. Kör tolv pass, mestadels löpning, den här veckan exempelvis. Du har ju lyckats oerhört bra som orienterare också (OK Denseln). Vad prioriterar du i framtiden?- Egentligen båda, men kolliderar tävlingar så väljer jag orienteringen. Den sporten har jag mer fokus på i dagsläget.Civilt är Olle snart halvvägs att få en civilingenjörsexamen på Campus.- Har två och ett halvt år kvar av de fem åren, berättar han.Formen okej
Anton Danielson, som numera tävlar för Tjalve, ser fram emot att springa banan i Albufeira som mäter åtta kilometer.- Formen känns helt okej, säger Anton som fick klartecken att åka till EM för två veckor sedan då han gjort ett kanonlopp i holländska Tilburg.Frågar man Olle om som vinner ett möte mellan de två blir svaret:- I terräng blir det oerhört jämt. På bana är Anton starkast men i orientering vinner jag på walk over!Fotnot: Både Anton och Olle ingår i LiU:s Elitgrupp i Norrköping/Linköping under ledning av Peter Holgersson. Tre ytterligare grabbar som ingår i gruppen är också uttagna till EM, nämligen Andreas Åhwall (Hässelby) och Johan Hydén (Akele) samt Staffan Ek (Björnstorp) i P 19.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!