Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Tre starter - tre personliga rekord!

Foto: Titti Olovsson

NORRKÖPING2009-02-02 03:00
Om fortsättningen av det här friidrottsåret blir lika trevlig som början kan vi friidrottsälskare se fram emot en härlig underhållning av Fabian Rosenqvist - norrköpingsgrabben som är så duktig i så många grenar.Fabian, som bytt klubb till Tjalve, drog till med 7,11 i längd, 7,32 på 60 meter samt 1,92 i höjd - alla resultat var pers.Till råga på allt tackade "Fabbe" ja till att agera hare i 800 metersloppet.- De har önskar 54 på första 400 - det skall jag nog klara skapligt.Annars är det absolut den nya hallen som varit anledningen till att året börjar så här bra för honom.- Det är snabba och spänstiga banor och bara möjligheten att få träna kvalitet inomhus gör att formen kommer mer och mer.Tidigare var det ofräscha Himmelstalundshallen - nu är det en hall helt anpassad efter friidrottens krav.I höjd hade Fabian tidigare 1,89 som mest. Nu blev det 1,92.- Jag var mycket nära att ta 1,95 i andra försöket, menade han och tillade:- Krister Hultberg, min tränare, har gjort om min ansats och efter bara ha tränat den en gång går det så här bra.Unge herr Rosenqvist, inte 18 år fyllda, är ett stort sverigehopp för framtiden och då kanske mest som mångkampare.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!