Precis som i onsdags när Dolphins besökte Solna hamnade man i tidigt underläge mot Northland. Den gången kunde man så när komma tillbaka och sno matchen.
Den här gången var laget inte ens nära. Redan efter dryga minuten hade gästerna från Luleå gått ifrån i poängprotokollet, och faktum är att hemmalaget inte var i ledning en enda gång under hela matchen.
Anförda av landslagsspelarna Frida Aili och Martina Stålvant var det hela tiden Northland som hade kommandot och greppet. Elisabeth "Bettan" Egnell, 22 poäng och tio returer, var alldeles för ensam om att leverera offensivt, och Dolphins fick slita rejält för varje poäng man fick i korgen. Och de få gånger man var på väg att äta sig tillbaka in i matchen slarvade man och gav bort, både bollen och enkla poäng. Något som oroade Lasse Johansson inför fortsättningen.
- Northland är ett mycket bra lag och vi har inget bra anfallsspel idag (lördag), men det som jag verkligen är oroad över är hur vi uppträder defensivt. Det syns att självförtroendet fått sig en knäck.
- Flera tjejer står och tittar på, och vi vet inte riktigt hur vi ska agera när nivån höjts ett snäpp. Nu är det slutspel, alla lag steppar upp och domarna tillåter mer kontakt och tuffare spel. Det måste vi vara beredda på, fortsätter Dolphinscoachen.
Att "Bettan" är den som leder laget är uppenbart de här dagarna när lagspelet inte fungerar. Hon sliter och tar ett stort ansvar i spelet, får bollen i det ena stressade läget efter det andra, gör det bästa av situationen men är alldeles för ensam och då fungerar det inte mot ett kollektivt starkt lag. Johanna Källman är långt ifrån den form hon var i innan sina magproblem och hade en dyster eftermiddag. Hanna Johansson fick endast i tre av sina 14 skottförsök och hennes spel har inte varit vad det varit tidigare under säsongen. Amerikanskan Lykendra Johnson sätter visserligen 13 poäng och river ner tolv returer, men har svårt att få ut sin potential och missar en hel del skott och straffkast.
- Än så länge är det ingen panik, men vi måste hitta tillbaka till vårat spel och börja fungera som ett lag igen. Det går inte att vi bara är fem-sex stycken där ute. Vi är inte så här dåliga, utan det sitter i huvudet och är mycket mentalt, säger "Bettan" besviket efteråt.
På onsdag väntar nästa tuffa uppgift, regerande mästarinnorna Telge på bortaplan. Det enda lag Dolphins hittills under säsongen inte vunnit mot.