Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Stark trio väljer spel i EBK

Johan Jönsson, Fredrik Nygren och Robin Eliasson. Alla kommer att spela för Eneby kommande säsong.

Fredrik Nygren - ett av tre tunga nyförvärv till Eneby.

Fredrik Nygren - ett av tre tunga nyförvärv till Eneby.

Foto: Magnus Andersson

NORRKÖPING2016-03-02 19:13

Tre före detta Lindö- och Sylviaprofiler går åt samma håll – och sätter en favoritstämpel på Eneby.

– Tre bra spelare som spetsar laget, myser Mujo Zelic, Enebys tränare som sett trion träna med laget ett par veckor.

Nu är även papperna påskrivna.

– Alla kommer att köra fullt ut. Robin flyttar tillbaka från Stockholm i mars för att göra sin polispraktik, berättar Zelic.

Och har stora förväntningar på säsongen som kommer.

– Det ser bra ut. Vi ska jobba på att skapa en bättre sammanhållning och där har vi kommit en bit på vägen. Vi har kört på bra i vinter med fyra pass i veckan, fortsätter Zelic.

Målvakterna Philip Aronsson (Dagsberg) och Johan Qvist (Söderköping) har också anslutit.

Anfallaren Mustafa Ajanic lämnar Eneby för seriekollegan Bosna. Mittfältaren Fredrik Åström har gått till Hird.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!