Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Snöplig förlust för IK Sleipner

Sleipner gjorde det mesta rätt i träningsmötet mot Oskarshamns AIK. Det var bara målen som saknades.

Josef Massi.

Josef Massi.

Foto: Håkan Sjöström

NORRKÖPING2016-02-20 17:42

Smålänningarna vann med 1–0 (0–0) på sin hemmaplan.

– Ja, vi kunde bocka av jättemånga positiva saker, men det känns ändå surt att förlora även om det är en träningsmatch, säger Sleipners Josef Massi.

– Man vill ju alltid vinna.

"Randigt skapade fina möjligheter redan i första halvlek, man kunde faktiskt räkna till en handfull lägen att spräcka nollan.

– Skärpan saknades lite grand. Så kan man väl säga, fortsätter Massi.

IKS stod upp bra mot etablerade division 1-kollegan Oskarshamn som gjorde matchens enda mål i 67:e minuten (Anders Birgersson).

– Nu vet vi i alla fall var vi står och att vi kan spela jämnt mot såna här lag. Jag tycker att hela laget ska ha beröm.

Norrköpingslaget drabbades av en jobspost strax innan matchstart då Viktor Adsell Sjöberg var sjuk och inte kunde spela.

– Vi sa innan match att vi skulle vara kompakta i vårt spel och det var vi. I första halvlek hade Oskarshamn inte en enda målchans, säger Sleipner-tränaren.

Massi har ju en del nytt i sin trupp inför comebacken i division 1 och igår spelade exempelvis både Johan Roxström och Sebastian Fransisco i den blåvitrandiga tröjan.

Kommande helg är det dags för ett litet derby då Nyköpings BIS kommer till Nya Parken.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!