Smedby revanscherade sig
Förlusten mot Tenhult glömdes snabbt. 4-0-segern mot Heimer var en gruvlig revansch.Och nu hakar Smedby på i toppen.- Alltid roligt om man kan vara med och nosa där uppe, säger tränaren Kent Karlsson.
Niclas Fredriksson gjorde ett av Smedbys mål i segermatchen mot Heimer. Arkivfoto: Janne Forsby
Foto:
- Vi har sagt att vi ska ta fyra poäng på de två avslutande matcherna innan uppehållet. Nu tog vi tre och om vi tar en till mot Lindsdal på torsdag så har vi 20 poäng, den vårsäsongen måste vi vara nöjda med, säger Kent Karlsson.
Han kunde sammanfatta nittio minuter där Smedby totalt sett var det bättre laget. Efter en jämn första halvlek var det Smedby som tog över mer och mer i den andra.
- En ganska rejäl och bra match av oss. I andra halvlek lyfter vi oss och blir mer stabila i vårt spel och då dominerar vi matchen, analyserar Karlsson.
Snabba mål
Gästerna hade marginalerna med sig och en bit in i andra halvlek avgjorde man i princip matchen med två snabba mål.
1-0 var Niclas Fredriksson inblandad i, även om det "officiellt" var ett självmål. 2-0 rullade Mikael Karlsson behärskat in via stolpen strax därefter.
Bottenlaget Heimer orkade inte resa sig efter de två kallduscharna och Smedby kunde rulla ut ordentligt.
- Efter 2-0 föll dom lite och vi kontrollerade matchen ganska bra. Men det var först när vi gjorde 3-0 som vi kände oss säkra på segern, säger Karlsson.
Imponerande defensiv
3-0 satte Micke Karlsson efter hörna innan Niclas Fredriksson helt fri gjorde 4-0.
Ny seger och klar tätkänning för den gulsvarta nykomlingen. Smedby studsade upp till en tredjeplats, två poäng efter serieledande Sleipner.
- Vi har inte förändrat vår syn eller målsättning, men visst är det alltid roligt om man kan vara med och nosa där uppe, säger Sais-tränaren.
Den täta defensiven imponerade mest med Christoffer Spångberg i spetsen. Även målvakten Andreas Pettersson och mittfältaren Emil Sunesson var bra.
IF Heimer-Smedby AIS 0-4 (0-0)
Målen: 0-1 självmål, 0-2 Mikael Karlsson, 0-3 Mikael Karlsson, 0-4 Niclas Fredriksson.
Domare: Fredrik Ohlsson, Kungälv.
Domare: Fredrik Ohlsson, Kungälv.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!