Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Sen kvittering av Assyriska

Trots ett stort spelövertag var Assyriska på väg mot förlust hemma mot bottenkollegan Haga. Men med bara några minuter kvar sköt Vedran Dakic in kvitteringen.- Skönt att få med sig en poäng, men sett till hela matchen borde vi vunnit, säger tränaren Roger Lönn efter 2-2 (1-1) på Mamre IP.

NORRKÖPING2012-05-28 02:07

Precis som i de flesta av Assyriskas matcher den här säsongen släppte laget in ett tidigt baklängesmål. Den här gången dröjde det knappt åtta minuter innan gästande Haga från Jönköping hade tagit ledningen. Repliken från hemmalaget, och notoriske målskytten Arsim Gashi lät dock inte vänta på sig, matchuret hade precis passerat tolv minuter när Gashi elegant styrde in kvitteringen bakom gästernas målvakt.

Assyriska fortsatte sedan mala på, hade flera klara chanser till ett ledningsmål i slutet av första halvlek, men ineffektiviteten längst fram lyste igenom

- Det är fortsatt det där sista lilla som saknas, säger Lönn.

I inledningen av andra halvlek fortsatte hemmalaget trycka på för ett ledningsmål. Gästerna började få det allt jobbigare att få till något ordnat spel och därför kom 1-2-målet, med 20 minuter kvar, som en riktig kalldusch. Assyriskas målvakt Lukas Jonsson räddade en frispark rakt ut till en Haga-spelare som enkelt kunde placera in bollen.

Tränare Lönn agerade snabbt och gjorde, något så ovanligt som ett trippelbyte med dryga kvarten kvar att spela.

- Egentligen tänkte jag göra två byten, med nu blev det tre på en gång. Jag ville få lite mer energi på planen och några spelare såg riktigt trötta ut.

Assyriska tryckte på rejält för en kvittering i slutet och hade bland annat ett skott i stolpen, innan Vedran Dakic kunde ordna kvitteringsmålet efter en snygg framspelning av inbytte IFK-lånet Marcus Johansson.

- Vi hade spelövertaget och under de sista minuterna ville vi verkligen vinna, men Haga drog ner på tempot. Ska man vinna sådana här matcher gäller det att få dit bollen. Visst är det skönt med med en poäng, även om jag tycker vi förtjänade att vinna, avslutar Lönn.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!