Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Seglingseliten till Arkösund Men ingen rår på Sveriges bäste seglare?

På fredag startar SM i Matchracing i Arkösund och det är Norrköpings SS största arrangemang någonsin. - Det är de absolut bästa inom matchracing som kommer hit och ska tävla, berättar Pernilla Kark på NSS.

Björn Hansen.

Björn Hansen.

Foto: Ingvar Karmhed/Scanpix

NORRKÖPING2008-07-09 03:00
Matchracing har kommit att bli en av Sveriges populäraste seglingsform. Det är en publikvänlig sport med många och oftast mycket tuffa race där den absolut skickligaste seglaren vinner.- Eftersom alla kör med så gott som likadana båtar så är det på lika villkor för samtliga och den som är skickligast att klara av båten vinner, säger Pernilla Kark på NSS.Nära land
Att banan man ska igenom är precis vid hamnen i Arkösund gör inte intresset för alla seglingsälskare mindre.- När vi har haft mindre tävlingar förut har det kommit mycket folk och det är mycket populärt att vara ute till havs med båten och titta på, säger Pernilla.Norrköpings Segel Sällskap är arrangörer för årets upplaga av SM i matchracing och Pernilla berättar att det här är klubbens största uppdrag hittills i historien.- Vi har haft större antal besättningar i tidigare tävlingar, men så här bra startfält har vi aldrig haft innan, säger hon.16 besättningar kommer att deltaga under helgen och den sista platsen i startfältet seglas det om på torsdag när den lokala matchracing-tävlingen avgörs.- För att spetsa till det lite i år har vi gjort så att vinnaren i den lokala tävlingen, där bara båtar från Östergötland får vara med, kommer att få ett wildcard till SM som börjar sedan på fredag, säger Pernilla.Seglingarna genomförs i två grupper där alla möter alla i varje grupp och de fyra bästa i varje grupp går vidare till kvartsfinal. De fyra bästa i varje grupp går sedan vidare till kvartsfinal. Vinnarna där går sedan vidare till semifinal och på söndagseftermiddagen avgörs i en final vem som kan titulera sig som Sveriges bästa matchracingseglare år 2008.Björn favorit
Favorit till den titeln är Sverigeettan och världsfemman Björn Hansen som kommer till start med sitt team i Arkösund. Björn blev i vintras utsedd till 2007 års bäste seglare av det Svenska Seglarförbundet.Under fjolåret vann han bland annat som förste svensk genom tiderna Match Cup på Marstrand och kom på en imponerande fjärde plats i VM.- Han blir givetvis storfavorit inför helgens SM, säger Pernilla Kark.Fast det finns också några lokala hopp som kan skrälla ute i havet.Skeppare Magnus Sandberg kommer direkt från Kanada för att tävla i hemmavattnet och kommer att tävla tillsammans med brorsan Björn, även Niklas Forsberg från NSS är med i besättningen.Ett annat brödarpar från NSS som ställer upp med en båt är Christian och Markus Peterhoff .
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!