Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Platt fall för Sylvia

Skador och försenade transferpapper har gjort sitt för att ställa till det inför seriepremiären för Sylvia. På lördagseftermiddagen tog det ut sin rätt mot ett effektivt Lund som knep tre poäng på "Parken".

Foto: Titti Olovsson

NORRKÖPING2011-04-18 03:00

- Vi ger bort alldeles för enkla mål och tröttnar snabbt, beskrev tränaren Tor-Arne Fredheim efter den mindre lyckade premiären.

De senaste dagarnas transferstrul med anfallaren Allan Borgvardt och mittfältaren Dionysis Gianno har bara varit toppen på isberget av en jobbig försäsong där skadorna varit många och nyförvärven relativt få.

"Struliga veckor"
Mot fjolårets tabellsexa Lund tog de trötta benen och småskavankerna ut sin rätt och hemmalaget fick se skåningarna visa prov på effektivitet, något som två mål på enbart två chanser i den första halvleken vittnar om.

- Det har varit några struliga veckor för oss nu, det kommer nog ta ett tag innan vi spelar ihop oss. Med alla skador och spelare som är borta kan man säga att det varit lätt att ta ut ett lag, sa Fredheim som bevisade att den sista meningen inte alltid är positiv.

Det var framförallt på de sista tredjedelarna som försäsongens instabilitet visade sig. Framåt saknade laget ordentlig spets och kom sällan till avslut, bakåt såg det stundtals darrigt ut när de snabba gästerna ställde om. Båda av Lunds mål i den första halvleken kom till efter omställningar, varav det första var av hög klass när Admir Osmancevic dribblade sig igenom försvaret och avslutade.

Reducering gav hopp
Om det såg becksvart ut för hemmalaget i paus så gav Tomas Petrys reducering ljus i mörkret och höll kvar laget i matchen på konstgjord andning.

Andreas Haglund, som tog många fina initiativ i den andra halvleken, hade dessutom två farliga nickar på mål innan spelet återigen låste sig för hemmalaget. När gästerna dessutom tilldömdes en straff slog den sista spiken in i kistan.

- Att vi släpper in så enkla mål i den första halvleken gör att vi får jobba i uppförsbacke hela vägen. Vi kom inte dit vi ville, det blir lite omständigt. Vi måste spela rakare om vi ska skapa mer, berättade lagkaptenen och speldirigenten Markus Hansson som i likhet med resten av spelarna i omklädningsrummet var nedstämd efter tvåmålsförlusten.

I nästa match väntar Varberg BoIS på bortaplan, nykomlingen som i premiären tog tre poäng mot Oddevold.

- Vi får vara mer redo helt enkelt och se till spela ihop oss ännu mer, avrundade Fredheim.

Då finns förhoppningsvis några fler alternativ att tillgå i truppen.

nIF Sylvia-Lunds BK 1-3 (0-2)

nMål: 0-1 (17) Admir Osmancevic, 0-2 (34) Tobias Holmqvist, 1-2 (68) Tomas Petry, 1-3 (83) Liridon Rrustemaj

Varningar, Sylvia: Joakim Lengyel, Eniss Ahmetovic, Johan Söderberg Lund: Norrlah Amiri

nPublik: 220

nDomare: Mikael Eriksson, Husqvarna

nSylvias lag: David Nilsson - Gabriel Kopkin, Rasim Mehmedi, Andreas Hadenius, Enis Ahmetovic (Jens Johansson, 87) - Hampus Rikardson (Oliver Lönn, 70), Markus Hansson, Johan Söderberg, Joakim Lengyel - Andreas Haglund, Tomas Petry

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!