Den 31-årige österrikaren var i dag tillbaka på fotbollsplanen igen.
Målvakten som anslöt till IFK Norrköping i slutet av juli och som imponerat i kassen under sensommaren gjorde under måndagen sitt första riktiga träningspass efter infektionen i munnen.
– Jag tränade lite lätt i lördags och var på gymmet i går, men det här var första gången jag tränade på riktigt. Vi får se hur kroppen reagerar på det här men det känns bra nu, säger Langer efter förmiddagspasset på Östgötaporten.
Merparten av lagkamraterna tog det lugnt och återhämtade sig efter söndagens 2–1-seger mot Helsingborg.
Det var Langer, skadade mittbacken Jon Gudni Fjoluson samt Christopher Telo och Eric Smith, som höll igång på konstgräset.
Och sällan har väl en träning känts så skön och så välkommen som den i går.
Langer har gått igenom en mindre mardröm på sistone.
För ett par veckor sedan började han känna av en smärta i munnen.
– Jag hade problem med min visdomstand och fick en infektion. Hela högra sidan i min mun svullnade upp. Först trodde vi att vi skulle kunna få bort infektionen genom antibiotika, men det hjälpte inte eftersom det var en väldigt aggressiv bakterie, säger Langer som fick uppsöka sjukhus.
Där konstaterades det att läget var allvarligt.
– Infektionsnivån i kroppen ska normalt sett vara runt tio, nu var den på 280 (!), berättar målvakten.
Det låter riktigt otäckt?
– Jag var inte direkt rädd, men när man försöker göra allt för att bli bättre och det går fyra dar utan att man kan äta och sova, så behöver man hjälp. Jag kände mig kraftlös och det var jobbigt men de som jobbade på Linköpings sjukhus gjorde ett väldigt bra jobb och fick mig på fötter igen.
Nu är tanden utdragen och Michael Langer har lämnat lasarettet. Förhoppningen är nu att han ska vara tillbaka i matchspel så snart som möjligt.
Om det blir redan mot Östersund i morgon vill varken Langer är managern Jens Gustafsson svara på i dagsläget.
– Det kan jag inte säga just nu, men det är glädjande att se att han är tillbaka i målet. Det är ett jätteframsteg. För en vecka sedan kände ingen igen Michael Langer så vi är väldigt glada att han är på benen igen, säger Gustafsson.
Anfallaren Kalle Holmberg som varit sjuk på sistone och som stod över mot HIF är också ett frågetecken inför morgondagens match.
– Kalle har vi har testat av lite grann i dag och kommer fortsätta göra så, så får vi se vad hans status är när vi börjar närma oss onsdag.