KFUM Trix innecup i helgen
I helgen kör KFUM Trixcupen för damer i Mässhallarna igång.Cupen är en av Östergötlands största damcuper, och körs i år för 21:a året.
Förra årets slutsegrare Saltängen är förstaseedade i årets turnering. Eneby BK:s damer är andraseedade. Även Krokek och Lotorp (finalister förra året) finns högt upp på rankingen.
- Vi firade tjugoårsjubileum förra året, säger Janne Sjögren. Och det är helt otroligt hur turneringen har vuxit. Det är kul att se. Och inte bara det, utan hur damfotbollen har fått ett så otroligt uppsving. (något som svenska damlandslaget säkert har bidragit till).
Bilden suddas ut?
- Damfotbollen är värda varenda minut som visas i TV och media, så att den snedvridna bilden av damidrott suddas ut, menar Sjögren.
KFUM Trixcupen har en unik spelform. En spelform som ofta praktiseras inom ungdomsidrotten, men sellan på seniornivå.
- Alla lag spelar lika många matcher både lördag och söndag, säger Sjögren. Oavsett först eller sist i gruppspel så spelar alla placeringsmatcher.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!