Kaskad klart för elitserien
Nu står det klart. Kaskad spelar i elitserien i vår. Örnen får under våren däremot kämpa för att hålla sig kvar i högsta serien. - Skönt att vi kan spela avslappnat i derbyt på lördag, konstaterar Kaskad-coachen Peter Karlsson.
? Den bästa starten hittills den här säsongen. Det var väldigt taggat. Under andra halvan av matchen tappade vi lite, men tack vare att bland annat duon Joakim Östman och Markus Eriksson höll standarden uppe hela matchen lyckades vi reda ut det, säger Peter Karlsson.
<B>Östman över 1000 poäng</B>
Joakim Östman kravlade sig över 1000-poängsgränsen efter en inledning på 290 poäng. Över 900 poäng slog även Markus Eriksson och Ulf Jansson.
Klara för elitserien i vår är, när en omgång av höstens seriespel återstår, Kaskad, Joker, Team Pergamon, Avance, Sundbyberg och Umeå IK. Om de två sista platserna kämpar Forsheda och Elbogen respektive Brio och Force.
? Pergamon får ses som favoriter, men de är väldigt beroende av vad de kan skrapa ihop för lag. Serien kommer nog att bli mycket jämn och vi har helt klart ett lag för slutspel. Det ser stabilt ut, avslutar Peter.
<B>BK Kaskad - BK Forsheda 13-7 (5-0, 4-1, 1-4, 3-2)
Kägelpoäng: 7116-6831.</B>
Kaskads poäng: Joakim Östman 1003, Markus Eriksson 939, Ulf Jansson 914, Urban Karlsson 875, Martin Larsson 869, Lars Lindbäck 858, Jörgen Skarin 845 och Bo Hammarberg 813.
<CENTER>O O O</CENTER>
Örnen har fortsatt svårt att vinna hemma i Vilbergshallen. I lördags slutade det 10-10 i en svängig match mot Forsheda. Örnen hade inför helgen en liten chans att nå vårens elitseriespel, men då Elbogen vann borta hade det inte ens räckt med seger för Örnens del.
Till våren väntar nu allsvenskt spel och en kamp för att säkra nytt kontrakt till Elitserien nästa höst.
? Vi har lärt oss mycket under hösten och det måste vi utnyttja i vår. Det är viktigt att vi avslutar med en bra match mot Kaskad och sedan gäller det att spela med skärpa i Allsvenskan, säger Tony Bjerselius, coach i Örnen.
<B>BK Örnen - BK Forsheda 10-10 (3-2, 3-2, 1-4, 3-2)
Kägelpoäng: 6965-6838.</B>
Örnens poäng: Joakim Nilsson 937, Johan Mälman 906, Stefan Falkhäll 894, Magnus Andersson 888, Fredrik Appelberg 882, Christian Kratz 876, Tobias Gustafsson 815 och Ingemar Eriksson 767.
<CENTER>O O O</CENTER>
I samma serie som Örnen ska spela i slåss IFK Norrköping för att hamna. IFK försämrade dock sina chanser något i helgen då de vände hem poänglösa efter matcher mot BK Glam i Örebro (9-11) och BK Triss i Fagersta (7-13).
I sista omgången kommer Taifun (16 poäng), IFK Norrköping (15 poäng) och Bågen (15 poäng) slåss om två allsvenska platser. Serieledande Triss är redan klara för avancemang. IFK möter Triss hemma i EuroBowl samtidigt som Taifun och Bågen möts i Karlstad. Vid seger är alltså IFK på den säkra sidan, men förlust kan också räcka om Taifun besegrar Bågen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!