Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Helena svenskt ankare i La Baule

På fredag är det dags för premiär i hoppningens superliga och Sverige är med bland de åtta nationer som rider i den exklusiva skaran.

Helena Lundbäck och Madick får en viktig roll för det svenska laget i superligan.Foto: Scanpix

Helena Lundbäck och Madick får en viktig roll för det svenska laget i superligan.Foto: Scanpix

Foto: Fotograf saknas!

NORRKÖPING2007-05-09 06:00
Royne Zetterman, Svante Johansson, Helena Lundbäck, Niklas Arvidsson och Linda Heed representerar Sverige i La Baule som är värd för den första omgången. Ryttarna kommer i de flesta fall direkt från andra tävlingsplatser runt om i Europa.
Helena Lundbäck laddar upp i tyska Mannheim, tävlingsplatsen där EM rids senare i sommar, där Madick gått felfria rundor.
- La Baule blir lite av ett eldprov men kapaciteten finns hos Madick, säger Helena Lundbäck.
Svante Johansson har varit i Antwerpen, Belgien där Nostradamus var placerad i en stor klass.
Niklas Arvidsson kommer direkt från franska Fontainbleau.
Royne Zetterman tränar hoppning hemma i regnet i Linderöd, en uppladdning så god som någon inför La Baule som är känt för sina stora vattenhinder.
- Isaac är i bättre form än någonsin, säger Royne om sin topphäst.
Ekipaget vann världscupfinalens Europafinal i holländska Hertogenbosch tidigare i år.
Linda Heed har bland annat varit ute på vårturneringen i Arezzo i Italien på försäsongen.
- Alla ryttare som är aktuella för superligan har gjort en jättesatsning under våren tillsammans med sina team för att komma i form och vara ordentligt förberedda. De är taggade till tusen på att göra ett bra jobb i ligan och mentalt förberedda på att superligan är svårare än de vanliga nationshoppningarna och kräver mer, säger förbundskapten Maria Gretzer.
Royne Zetterman, Svante Johansson och Helena Lundbäck bildar stommen i laget i La Baule. Arvidsson och Heed är båda rutinerade ryttare, men hästarna är lite gröna i sammanhanget och dagsformen på plats avgör vem av dem som rider i laget.
Fakta
Samsung Super League
I superligan rider Sverige, Frankrike, Tyskland, Storbritannien, Holland, Schweiz och USA. Irland ramlade ur superligan förra året och ersattes av Belgien. Konkurrensen är benhård. Holland är regerande världsmästare, Belgien har den individuelle världsmästaren Jos Lansink i sitt lag, i den nyligen avslutade världscupfinalen i Las Vegas tog två schweizare hand om seger och tredjeplatsen och Frankrike vill naturligtvis inte förlora på egen hemmaplan.
De åtta nationerna möts sju gånger innan det är dags för finalen i Barcelona i september.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!