Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Härlig premiär för Malin

Malin Baryard-Johnsson smygstartade inte utomhussäsongen. Dagarna i italienska Arezzo gav en rad framskjutna placeringar. Den bästa: fjärdeplatsen i GP-hoppningen. - Espri hoppade fantastiskt, säger Malin.

Foto: Kjellberg Anita

NORRKÖPING2008-03-17 03:00
Toscana Spring Tour inledde utomhussäsongen för många av svenska ryttare. Malin Baryard-Johnsson var den som lyckades bäst i den prestigeladdade GP-tävlingen som avgjordes på söndagen.Hoppade fantastiskt
Inte ens en sekund skilde henne från vinnaren Gianni Govoni. Efter två felfria rundor blev det en kamp om hundradelarna.- Espri hoppade fantastiskt. Det är ett styrkebesked att hon kan vara så stark, det var hennes första tävling sedan London i december, berättar Baryard-Johnsson.För fjärdeplatsen fick Malin 2 500 euro - och en fin sportslig start på utesäsongen.Har kapacitet
- Espri har gjort allt som jag bett henne om hittills. Hon har en stor kapacitet, säger Malin som nådde placeringar i söndagens 1,40-hoppning på Tornesch (sjua), och var tia på samma häst i lördagens 1,35-tävling.

Resultat, GP-hoppningen:
1) Gianni Govoni, Italien, Joyau d´Opal 0+0 39,39 2) Bernardo Alves, Brasilien, Chupa Chup 0+0 39,45 3) Edwina Alexander, Australien, Itot de Chayeau 0+0 39,81 4) Malin Baryard-Johnsson, Sverige, H&M Espri 0+0 40,09
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!