Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Här tar Hästen tar sats mot en ny säsong

Sommar, sol och slöa dagar på stranden? Glöm det. Victor Crus Rydberg har tränat extra hårt under ledigheten. ”Jag kände att jag behövde det”, säger Hästen-förvärvet.

Ny i gänget. Victor Crus Rydberg är en av de nya i årets Vita Hästen, men känner flera av spelarna sedan tidigare.

Ny i gänget. Victor Crus Rydberg är en av de nya i årets Vita Hästen, men känner flera av spelarna sedan tidigare.

Foto: Leif Hallberg

NORRKÖPING2015-08-03 14:24

Efter vårens tuffa uppbyggnadsträning har Vita Hästen-spelarna nu haft fem veckor där de fått köra på egen hand, men under måndagen var det dags att stämpla in på jobbet igen.

Hela truppen sånär som på Adam Schmidt (anslöt senare) var med när fystränaren Robert Lindqvist hade tester med spelarna i Himmelastalundshallens gym..

Nye centern Victor Crus Rydberg visade att han skött sommarträningen galant.

Han hade bättre värden nu än innan ledigheten.

– Det har väl blivit tre-fyra konditionspass i veckan och ungefär lika många styrkepass, och så lite snabbhet och explosivitet, säger 20-åringen som är fostrad i Tingsryd, men även har spelat juniorhockey i Linköping och spenderat de två senaste säsongerna i USA där han spelat för Plymouth Whalers i juniorligan OHL.

Det har även blivit några matcher i AHL, men det är nu Victor på allvar ska ta steget från juniornivå till seniornivå.

– Vi får se hur jag står mig mot män. Det ska nog gå bra. Det kommer säkert att ta ett litet tag att komma in i det fysiska spelet och den stora ytan, nu när man har varit i väg i två år och spelat på liten rink, men det ska nog bli bra till seriepremiären.

Den spelskicklige centern var länge ett namn för Rikard Grönborgs JVM-trupp i fjol men två olyckliga skador förstörde hans chanser.

Först bröt han käken, sedan fingret.

– De kom lite olägligt, säger han.

Den 183 centimeter långe och 86 kilo tunge smålänningen draftades av New York Islanders för två år sedan och har länge ansetts som en stor talang.

Klubben har haft bra koll på Victor under åren i USA och bara för några veckor sedan var han över i New York på ett utvecklingsläger med Islanders.

Drömmen är fortsatt att en dag spela i den klassiska klubben.

– Ja, absolut. Vi håller kontakten. De har scouter över hela USA så de var ofta och kollade på mig, och ibland snackade man med dem lite efter matcherna.

Åren i USA har fått honom att växa, i många avseenden.

– Jag lärde mig jättemycket därborta. Det är en annan livsstil. Jag hade tur att jag bodde själv två år i Linköping först, annars vet jag inte om jag hade varit redo för det. Jag åkte över mycket för att lära mig spelet som är därborta; det här fysiska spelet och att kunna skydda pucken och ha blicken uppe hela tiden. Det går mycket snabbare på liten rink och då gäller det att kunna hålla blicken uppe och vara stark längst sargen. Det ska jag försöka bidra här med också.

Vad kan publiken i Himmelstalundshallen förvänta sig av dig?

– På isen är jag spelskicklig och gillar att leverera pucken. Utanför isen är jag glad och pratar gärna.

Är det någon spelare du påminner om sett till spelstilen?

– Jag ska inte höja mig själv till skyarna här men har samma spelstil som Nicklas Bäckström ungefär, det är vad man har fått höra i alla fall. Jag gillar att styra och ställa lite.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!