Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hagerts första pass som Sylviatränare

I går gjorde Robert Hagert sitt första träningspass som huvudansvarig för Sylvias A-lag. Det skedde på Idrottsparkens södra plan. 13 spelare fanns på plats vid den första träningen.- Det här har verkligen sett fram emot. Den här veckan blir det dock en liten mjukstart, berättar Robert.

NORRKÖPING2012-01-04 05:09

Han nöjer sig med två pass den här veckan men redan nästa vecka ökar han på till fyra pass för att sedan lägga på ytterligare ett pass fram till mitten av mars.

- Vi kanske inte går för hundra procent på alla pass, men det krävs den här mängden om man ska hänga med i toppfotbollen i dag, säger Robert.

Det har varit en minst sagt turbulent tid inom Sylvias organisation. Tränarfrågan är alltså löst i och med att Robert anställs.

- Jag kommer nog att gå ned en 20 procent på jobbet för att orka med allt, förklarar han. Men jag har ett bra jobb där jag kan flexa lite.

Robert inledde premiärträningen i går med ett snack för att sedan bege sig ut på fotbollsplanen.

- Jag kan tyvärr inte presentera några nya spelare, undantaget Armando Ibrakovic som är tillbaka i klubben, men jag vet att det jobbas hårt och att styrelsen är överens muntligen med ytterligare ett par spelare, säger Robert.

Nybliven pappa

Johan Roxström är en spelare man också väntar svar från.

- Har inte talat med "Rocky" på en tid då han nyligen blivit pappa. Men jag hoppas att han stannar i Sylvia, säger Robert.

Två andra spelare som Sylvia och konkurrenten Sleipner slåss om är Robin Eliasson, Söderköping och Andreas Haglund. Båda fanns med på Sleipners träning inne på Parken i går kväll, men Robert hoppas få se dem även på Sylvias träningar längre fram.

- Andreas vet vi ju var vi har, däremot vore det intressant att studera Robin lite närmare, säger Robert.

Lördagen den 10 februari spelar Sylvia sin första träningsmatch mot Sirius hemma. Då hoppas tränare Hagert ha betydligt fler spelare än tio tillgängliga.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!