Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Gyllenhammars nya utmaning

Förre Vita Hästen-tränaren Mats Gyllenhammar ser fram mot sin nya utmaning: Att föra IFK Arboga tillbaka till hockeyallsvenskan. - Det ska bli kul, säger 45-åringen från Norrköping.

Foto: Sandberg Niclas

NORRKÖPING2008-06-12 03:00
Gyllenhammar fick sparken i Hästen hösten 2006 och har sedan dess varit utan tränarjobb.För snart två veckor sedan fick han napp. I Arboga, som ska spela i division 1C i vinter.Snart träffa IFK
- Jag var faktiskt aktuell redan i vintras när klubbens österrikiske tränare försvann, men då tog sportchefen i Arboga över i stället, berättar han.En ny kontakts togs på senvåren men Gyllenhammar har ännu inte hunnit träffa sina blivande adepter.- Men jag ska snart upp dit för ett upptaktsmöte.Arboga är inte helt obekant för honom. För två år sedan gjorde Mats son, Tobias Gyllenhammar, ett kort gästspel i den då allsvenska föreningen.- Man vill uppåt igen. Just nu har Arboga 15 kontrakterade spelare och jag vet att två transatlanter är på väg in i laget. Det ska bli kul, jag har fått tillbaka suget.Arboga spelar inte i samma division 1-serie som Vita Hästen men lagen stöter på varandra två gånger på försäsongen. Först i Arboga den 27 augusti och sedan i Norrköping 14 september.Mats Gyllenhammar har skrivit ett kontrakt på 1+1 år med kamratföreningen från Arboga.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!