Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Formbesked från Dolphins

Med en febervecka i ryggen gick Matilda Claesson in och sköt Visby i sank. Hennes treor höll motståndet steget efter.– Har varit sjuk hela veckan men nu mår jag bra. Jag är förvånad själv, säger matchvinnaren.

Lovisa Hjern

Lovisa Hjern

Foto: Leif Hallberg

NORRKÖPING2016-01-17 19:12

På förhand var hennes medverkan högst osäker. Det märktes också till en början att Matilda Claesson inte var riktigt säker på om matchformen fanns där.

Hennes två första trepoängsförsök var grova misstag båda två.

Men guarden darrade inte för de brända chanserna:

– Det är inget man tänker på så tidigt i matchen. Det är bara att fortsätta att försöka när lägena kommer.

Rätt agerat, för sedan vände lyckan med besked.

I andra perioden hann hon med att pricka in fyra skott från distans och bidrog starkt till att Dolphins kunde sätta sig i vinnarsätet inför den andra halvleken.

– De gick hårt in på den som attackerade korgen och då fick vi andra öppna lägen att skjuta treor och vi har ju flera starka skyttar utifrån, säger Claesson.

Totalt gjorde Dolphins 45 av sina 76 poäng utanför trepoängslinjen. 15 fullträffar på 31 försök och det var den tyngst vägande faktorn som gjorde att Dolphins från den andra perioden och framåt kunde hålla gästerna på hyfsat tryggt avstånd. Förutom Matilda så bidrog även Tavelyn James, Cajsa Uhrström och Anna Stern med starkt distansskytte.

Coach Jesper Sundberg var efteråt lite förvånad av att hans lag fick så mycket skottlägen utifrån, men tackade och tog emot:

– De låter oss göra det, de lämnar våra skyttar fria och där är vi starka. Men det handlar inte bara om avsluten, det handlar om hur vi kommer till avsluten också. Lollo (Lovisa Hjern) är fantastisk i dag. Hon kommer in och attackerar, spelar basket med huvudet och öppnar för de andra, säger Sundberg.

Trots att Visby öppnade starkt i slutperioden och hann göra 11–0 innan Dolphins fick stopp på det rycket var han aldrig riktigt orolig.

– Vi slutade ta press på bollen och tog inte returerna. Klart de får chans att komma tillbaka när vi slutar spela. Men jag visste att så länge vi jobbar bra i försvaret och har tålamod i anfallet så skulle poängen komma.

Vilket de också gjorde.

Efter fyra minuter med elva raka poäng från Visby satte Cajsa Uhrström en viktig tvåa till 64–59 och ytterligare ett par trepoängare från Matilda Claesson och Tavelyn James gjorde att Dolphins ganska ohotat kunde hålla undan till 76–67.

Efteråt var Matilda Claesson överraskad över att hon hittat formen så snabbt igen:

– Jag är förvånad. Har inte kunnat träna sedan i måndags. Men nu mår jag bra!

Dolphins–Visby 76–67 (14–16, 26–17, 22–14, 14–20)

Poäng Dolphins: Matilda Claesson 19, Tavelyn James 18, Cajsa Uhrström 14, Anna Stern 10, Lovisa Hjern 7, Sofia Pelander 4, Linn Jerrhage 4. Visby: Patricia Oakes 19, Samarie Walker 12, Elin Sjöberg 12, Johanna Petersson 10, Inesa Visgaudaite 9, Kajsa Carlsson 5.

Returer: 30–29. Tappade bollar: 18–15. Stulna bollar: 6–10. Publik: 234.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!