Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fem raka vinster - då lovar Kelly fimpa för gott

Den mest laddade basketsäsongen på länge står för dörren. Då sticker Kelly Grant ut hakan: - Vinner vi de fem första matcherna slutar jag röka, säger han.

Foto: Kjellberg Anita

NORRKÖPING2008-08-06 03:00
Sommaren i New York börjar att ta slut för Kelly Grant.På fredag är han tillbaka i Norrköping igen och leder första träningspasset tre dagar senare.- Det har varit en bra sommar men också en ganska tuff. Min mamma fick en ministroke på hennes födelsedag och hennes syster bröt båda höfterna.- Efter omständigheterna mår mamma ganska bra och pratar faktiskt om att komma med mig hem till Sverige, berättar Kelly.Som är nyfiken på och se den nya arenan på Himmelstalund tagit fart. Norrköping Dolphins går in till en ny basketsäsong som känns hyperspännande.Hemvändaren och före detta publikfavoriten Fred Drains är tillbaka. Klubben ska dubblera spel i ligan med deltagande i den tuffa baltiska ligan.Lägg där till ett lagbygge som ser riktigt intressant och starkt ut.- Vi kommer att ha massor med rutin i David (Bergström), Fred och Pleick (Andrew). Thomas Sanders är prioritet ett att göra klart med nu. Sen vill vi ha sex månadersspelare. Det ser bra ut, tycker Kelly.Och anser att en bra start på året känns viktigare än någonsin. Något som Dolphins inte fått de senaste säsongerna.Kelly lovar att ge upp sin tyngsta last vid sidan av Cola light-drickandet om hans lag inleder året med fem raka segrar. - Då har jag lovat mina barn att sluta röka. Under sommaren har jag gått ned i vikt. Jag har surfat med min son och cyklat mycket. Menar du allvar med rökningen?- Absolut. Det är dags att sluta nu.
Matcherna som kan få Kelly att sluta röka:30 september: Vef Riga- Dolphins1 oktober: Valga Welg-Dolphins3 oktober: Helsingborg-Dolphins11 oktober: Södertälje-Dolphins16 oktober: Solna-Dolphins
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!