Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Emma ny hos IFK

IFK Norrköping har haft en strålande vårsäsong. Nu ska man knyta till sig nya spelare för att följa upp den fina starten samt bredda truppen.  Först ut - Emma Nilsson, 18, från division 1-laget Västerås BK 30.

Foto: Andreas Skogh

NORRKÖPING2009-07-08 03:00
Efter tre år på fotbollsgymnasiet i Västerås är det dags för Emma Nilsson att vända hemåt till Norrköping. Och valet av lag blev naturligt.- Det är bra elitsatsning här och det är en bra trupp. Det känns bra, säger Emma om sitt nya lag.Den snart 19-åriga allroundspelaren har ett förflutet i Svärtinge och Eneby men räds inte att möta sina forna färger.- Det ska bli kul att slå Eneby, säger hon. Saknar en forward
Sedan tidigare står det klart att IFK får klara sig utan sitt anfallsvapen Jessica Jingblad och i slutet av vårsäsongen skadade Stephanie Baykal nyckelbenet. Forwards är därför något IFK är i behov av. Trots att Emma inte är en utpräglad forward är IFK:s tränare Kent Hellström nöjd med nyförvärvet.- Det är ett bra tillskott. Emma kommer att bredda och spetsa truppen, säger Kent.Emma ansluter till truppen först 7 augusti men är inställd på att försöka ta en plats i startelvan så snart det går.- Jag ska göra vad jag kan, säger hon. Kent Hellström försäkrar samtidigt att konkurrensen är tuff och att Emma har samma förutsättningar som alla andra.Flera namn
Sportgruppen i IFK som ligger bakom värvningen av Emma fortsätter att jobba på ytterligare nya namn. Dock finns ingen aktuell för tillfället.- Vi letar ett antal namn och framförallt är det på forwardssidan vi måste lägga krutet, men idag finns inget aktuellt namn att presentera, säger Anders Lennartsson från IFK:s styrelse.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!