Bruno: "Jag fick målet"
Obesegrade, sju poäng och Bruno Santos första mål.Brassens nickmål avgjorde mot Enköping.Eller - var det egentligen ett självmål?- Nej, domaren sa att jag fick det, påpekar Santos.
Säsongens första fullträff av Bruno Santos var mer än välkommet för 2005 års skyttekung.
- Det är ju inte så att jag inte vill göra mål, men jag känner ingen press på mig att jag måste göra det. Men visst, jag är anfallare och då är det alltid bättre att göra mål. Det är mitt jobb, säger han.
Hans 2-0-nick efter en timme såg inte särskilt märkvärdig ut. Det såg faktiskt inte ut som att han över huvud taget var på bollen.
Ett inlägg av Mikael Blomberg gick via en Enköping-försvarares hjässa och i en båge över Nicklas Bergh.
Självmål, tyckte nog de flesta.
Fel, enligt Santos.
- Nej, det var inte självmål. Jag var på och touchade bollen innan deras spelare nickade. Jag frågade domaren och han sa att jag fick det, påpekar han.
Ett viktigt mål för självförtroendet för den skadedrabbade brassen, även om han själv inte har tänkt överdrivet mycket på lagets och sin egen "måltorka" i seriens inledning.
- Jag har ju varit borta så länge, så jag vet att målen kommer att komma, säger Bruno som fick lämna planen med tjugo minuter kvar.
- En ren försiktighetsåtgärd. Jag kunde ha spelat hela matchen men känner fortfarande av skadan lite och vi ville inte riskera något.
Då var matchen redan avgjord och IFK:s andra raka hemmaseger klar.
- Vi spelar bra och ungefär på samma sätt som vi har gjort i tidigare matcher. Skillnaden i dag är att vi gör mål. Jag menar, inget lag kommer hit till Parken för något annat än att backa hem.
En godkänd säsongsinledning av er?
- Sju poäng är bra. Oavgjort mot Mjällby borta är okej, där nere kommer flera topplag att tappa poäng.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!