Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Bra snurr på Parken"

Missnöje med hyresavtalet men tummen upp för Nya Parken. IFK Norrköpings arenachef Lars Blomgren upplever inte att han jobbar i uppförsbacke. - Det rullar på rätt bra och nästa år kan vi börja boka in artisterna, säger han.

Lars Blomgren, arenachef på Nya Parken, ser fram emot att boka in artister. - Bland annat har vi kollat på en konsert med Lasse Winnerbäck i teknikhallen, säger han.
Foto: Robert Svensson

Lars Blomgren, arenachef på Nya Parken, ser fram emot att boka in artister. - Bland annat har vi kollat på en konsert med Lasse Winnerbäck i teknikhallen, säger han. Foto: Robert Svensson

Foto: Robert Svensson

NORRKÖPING2009-09-04 03:00
När 300-miljonerprojektet Idrottsparken sjösattes anställde IFK förre rektorn Lars Blomgren som huvudansvarig för själva arenabiten.Uppgiften: Dra in pengar till bolaget Parken Event & Arena AB.Trots rådande lågkonjunktur har det gått hyfsat."Jättefin arena"
14 loger av 16 (IFK förfogar själva över resterande två) har hyrts ut á 200 000 kronor per år. De så kallade VIP-stolarna (plats på huvudläktaren plus matbiljett till buffén) är populära och restaurangdelen välbesökt.- Till derbyt mot Åtvidaberg är vi till och med överbokade men det kommer vi att ordna, lovar Lars Blomgren. Vi är nöjda med våra faciliteter. Jag tycker att det är en jättefin arena som Norrköpingsborna fått.Krävs riskkapital
Vad Blomgren och kompani inte lyckats med är publiksiffrorna. IFK hade behövt dubbelt så mycket folk på sina matcher för att få ekonomin att gå ihop. Klubbens snitt är cirka 3 500 personer.- Till sist handlar det ändå om storleken på publiken. Självklart är våra resultat en spegel av de sportsliga framgångarna.På måndag lämnas Nya Parken officiellt över till arenabolaget och inom kort hoppas Blomgren kunna boka in artister.- Det kommer vi att göra. Hittills har det inte fungerat eftersom Parken varit en arbetsplats. För den skull sitter vi inte passiva, bland annat har vi kollat på en konsert med Lasse Winnerbäck i teknikhallen. Den ska kunna ta emot ungefär 3 000 åskådare.Ett bekymmer med artistbokningar är att det kan komma att krävas riskkapital.- Det har vi inte i dag, men däremot har vi förhandlat med "Upplev Norrköping" som kanske kan hjälpa oss i framtiden. Har du några synpunkter på IFK-ordföranden Peter Hunt uttalanden om att hyran är orimligt hög för IFK?- Där håller jag med honom. Hyresnivån är för hög. Det är ett mycket tufft avtal för IFK.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!