Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Rissveds vann i världscupen

Jenny Rissveds reste sig från sjuksängen och gjorde succé i världscupen. Det blev seger i sprinten i schweiziska Lenzerheide.

Jenny Rissveds. Arkivbild

Jenny Rissveds. Arkivbild

Foto: Björn Larsson Rosvall/TT

Mountainbike2021-09-03 20:17

Den 27-åriga svenskan blev sjuk förra helgen och missade VM-loppet på den olympiska distansen i italienska Val di Sole.

"Det suger", skrev Rissveds på sociala medier.

Men till världscupen i Lenzerheide var hon kurant och vann före den regerande världsmästarinnan Evie Richards, Storbritannien. Segermarginalen blev två sekunder. Trea kom OS-guldmedaljören Jolanda Neff, Schweiz.

Rissveds avgjorde på det nionde och sista varvet med en brutal spurt i sista backen.

Jenny Rissveds, som kom 14:e i OS i Tokyo som regerande mästare, tog sin andra världscupseger i karriären. Den första kom också i Lenzerheide.

– Jag tror det är väldigt viktigt med positiva minnen och vad man associerar en plats med för känslor. Jag har bara bra minnen härifrån, därför passar det mig väldigt bra, säger Rissveds enligt SVT.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!