Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Här springer de för att skapa julstämning i stan

Nionde året runt stan – för att sprida julstämning. "Det kan vara kallt och även halt tydligen", sa Frida Södermark om den stora juljoggen.

Den stora juljoggen fick inget vidare väder 2022.

Den stora juljoggen fick inget vidare väder 2022.

Foto: Christer Gustafson

Motion & hälsa2022-12-19 19:30

Det har blivit både ett sätt att sprida julstämning i den centrala delarna av Norrköping men också ett sätt att samla in pengar för något välgörande ändamål. I år var det sistnämnda givet.

Börje Salming, hockeylegendaren, gick bort i ALS under hösten och de insamlade pengarna i år går till stiftelsen efter honom.

– Förra året var det Musikhjälpen. I år till en legendar. Det är så sorgligt, särskilt när jag varit med sedan starten, sa Frida Södermark om att hon varit ambassadör för Salming Running. 

– Det är självklart att vi stödjer kampen mot ALS i år. Att säga att det passar bra känns så konstigt för det som hänt är inte bra någonstans. Det blir så dubbelt. Men jag är glad att vi kan hjälpa till. Just nu är vi uppe i 3 000 men tror att vi kommer upp i 10 000. Vi vill kunna göra någonting. De har startat tre olika fonder där alla tre bär hans namn men de här pengarna går till forskningen. 

Lagom till de totalt 68 löparna i olika julskrudar skulle dra iväg kom blixthalkan, vilket lär ha sänkt tempot en aning på de hala kullerstenarna. 

– Det var 95 anmälda, men nu får vi se. Det kan vara kallt och även halt tydligen. Det är första gången det är så. Vi blir i alla fall minst 50, sa Frida Södermark innan starten på arrangemanget som inte är någon tävling men där löparna tog sig de sex–sju kilometerna runt stan i olika julkreationer. 

Hon fick rätt i antalet som tog sig runt utan några brutna ben eller andra halkskador. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!