Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Berggren överaskade

Henrik Berggren har med sin 10:e plats i H 18 E varit Denselns största överraskning den här veckan.

MJÖLBY2007-07-28 06:00
17-åringen har växt in juniorkostymen på ett fantastiskt sätt och förutom orienteringsprecision visat på härlig en fysisk kapacitet. Olle Kalered, Skogspojkarnas OK var det stora östgötahoppet i klassen, men Henrik har haft bättre koll på orienteringen och det har gett resultat. På avslutningen gick det undan ordentligt på grabbarnas 7 km långa finalbana. Regnet gjorde kartan nästan oläslig, men det fixade sig ändå. Bra orienterare måste ha skarp syn! (personlig kommentar)
Henrik var faktiskt snabbare än slutsegraren Erik Johansson, Halmstad och tog därmed in tid på täten och var faktiskt inte mer än fem minuter från absoluta toppen, efter alla fem etapperna.
- Det här var en härlig vecka, myste Henrik som fått sitt stora genombrott som elitlöpare under O-ringen
Medan Henrik var mer än nöjd så gällde det motsatta för Olle Kalered. Trots en fin avslutning där han tog in tre placeringar och blev 12:a var det mycket muttrande över missar.
- Inte nöjd med min orientering på någon etapp, förklarade den snabbfotade junioren från Vikbolandet.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!