Andra raka för Reijmyre
Fyra raka segrar.16-4 i målskillnad.Reijmyre tog lekande lätt hem andra raka triumfen i Brukscupen.- Vi räknade med att vi skulle vinna, säger turneringens skyttekung Olle Lilja.
Reijmyre IF var jublande glada efter att ha vunnit Finspångs kommunmästerskap, Brukscupen, för andra året i rad. Foto: Gunnar Johansson
Foto:
Serieledare i sexan och i helgen tog klubben andra raka titeln i Brukscupen.
Och det blev en enkel resa för division 6-laget.
Finalen mot Lotorp, seger med 4-1, blev en lika ensidig historia som de tidigare matcherna.
- Vi har tränat hårt och det ger resultat. När passningsspelet fungerar samtidigt som vi rör oss mycket på plan är vi svårslagna, säger Olle Lilja.
Han blev skyttekung i turneringen med sex fullträffar och utsågs dessutom till finalens bäste spelare.
Vinna skytteligan
- Jag har varit skadad nästan hela våren och bara gjort två mål i serien. Men målet är att vinna lagets interna skytteliga. Gör jag det vinner vi serien, betonar Olle.
Både final och semifinal var avgjorda i halvtid. Alex Lundin rullade säkert in bonusstraffarna mot såväl Lotorp som Torstorp i semifinalen.
När sedan Reijmyre snabbt ökade på ledningen med ett par spelmål framåt hade inte motståndarna något att sätta emot.
- Det var inget snack om saken. Vi har en mycket stark trupp och alla lagdelar är stabila. Men att det skulle gå så här lätt trodde jag inte, säger Reijmyres tränare Nicklas Hietala.
Reijmyre behövde bara spela två gruppspelsmatcher eftersom Hävla lämnade ett sent återbud.
Borggård 4-0, Lotorp 4-2 samt 4-1 mot Torstorp i semifinalen och samma segersiffror i finalen talade sitt tydliga språk.
- Vi har en mycket bredare trupp i år och alla känner varandra. Det ger oss mycket trygghet och alla vet vad de ska göra på plan, påpekar Olle Lilja.
Lotorps poäng mot Borggård räckte för att laget skulle ta sig till semifinal. Där besegrades Sonstorp efter att Jesper Johansson blivit segerskytt i den andra halvleken.
Torstorp tog sig till semifinal genom att krossa Grytgöl med 6-0 i sista gruppspelsmatchen. Men mot Reijmyre tröt krafterna för topplaget i division 5.
<span class=Rub1>Brukscupen i siffror
Resultat, grupp 1:
Reijmyre IF-Borggårds IK 4?0, Lotorps IF-Reijmyre IF 2?4, Borggårds IK-Lotorps IF 2?2.
Grupp 2: Finspångs FK-Grytgöls IK 0?1, Torstorps IF-Sonstorps IK 1?2, Finspångs FK-Torstorps IF 1?1, Grytgöls IK-Sonstorps IK 0?4, Sonstorps IK-Finspångs FK 1?3, Grytgöls IK-Torstorps IF 0?6.
Semifinaler: Reijmyre IF-Torstorps IF 4?1 (4?1)
Målen: 1?0 Alex Lundin (bonusstraff), 2?0 Olle Lilja, 2?1 Andreas Ragnarsson, 3?1 Olle Lilja, 4?1 Olle Lilja.
Sonstorps IK-Lotorps IF 1?2 (1?1)
1?0 Pontus Gunnarsson (bonusstraff), 1?1 Eric Andersson, 1?2 Jesper Johansson.
Final:
Reijmyre IF-Lotorps IF 4?1 (3?0)
1?0 Alex Lundin (bonusstraff), 2?0 Johnny Svahn, 3?0 Håkan Torstensson, 4?0 Olle Lilja, 4?1 Andreas Steiner.
Skytteligan:
6 mål: Olle Lilja, Reijmyre.
5 mål: Johnny Svahn, do.
3 mål: Andreas Henrysson, Sonstorp, och Alex Lundin, Reijmyre.
2 mål: Cedo Nedic, Andreas Ragnarsson och Marcus Olsson, Torstorp, Paul Mulindwa, Sonstorp samt Andreas Steiner, Lotorp.