Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Gulddrömmen borta

Precis enligt förhandstipsen blir det bronsmatch för Sveriges damer i eftermiddag i hockey-VM. Sverige gjorde en bra insats mot USA i gårdagskvällens semifinal med föll med 1-4 (1-0, 0-3, 0-1).
- Nu ska vi ta vår första VM-medalj. Vi ska slå Finland, säger Gunilla Andersson, spelare med flest damlandskamper.

LINKÖPING2005-04-09 06:00
Sverige kom ut till matchen väldigt taggade. Den kanadensiska domaren Stephnani Normand tillät lite tuffare spel i inledningen men efter några minuter började hon plocka ut lite konstiga utvisningar. Ett tag spelade Sverige t o m tre mot fem.
Det redde man ut och även i övrigt höll man uppe spelet bra i första perioden. Sverige kunde t o m ta ledningen efter 19,09 då Therese Sjölander kunde skjuta ett överraskande skott i nät efter passning från Ylva Lindberg.
I andra perioden fick tyvärr USA en ganska snabb kvittering. 3,38 hade bara gått när Kelly Stephens turligt gjorde 1-1 sedan pucken studsat på hennes arm och gått i en båge över Kim Martin.

Svenskt misstag
Sverige fortsatte dock att stå upp bra men efter 16,38 kunde USA kvittera sedan Sverige gjorde ett rejält misstag i amerikansk zon. Kelly Stephens hittade Katie King med en perfekt passning och Kim Martin var chanslös.
Efter 18,27 kom också olyckligt 1-3. Nu var det Molly Engstrom som fick på ett perfekt slagskott från blå linjen i spel fem mot fyra. Här var Kim Martin helt skymd.
I sista perioden försökte Sverige få till en snabb reducering men i stället ökade USA på till 1-4 sedan Natalie Darwitz utnyttjat ett nytt svenskt misstag. Den här gången var det Therese Sjölander som droppade pucken bakom ryggen - till en amerikanska som snabbt utnyttjade situationen.
- Jag tycker vi inte är mycket sämre än amerikanskorna men vi gör två misstag. Och det göra dom, säger Gunilla Andersson vidare.

Saknar VM-medalj
Sverige jagar nu en bronsmedalj i eftermiddag mot Finland. Ett finskt lag som inte får underskattas, 0-3 mot Kanada i går i den första semifinalen var imponerande siffror.
- Men vi ska ha bronset. Vi har ju ingen VM-medalj, påpekar Gunilla.

Kim var bäst
Bäst hos svenskorna i går var målvakten Kim Martin och Elin Holmlöv. Däremot är besvikelsen stor när det gäller de svenska superstjärnorna Erika Holst och Maria Rooth som inte får ut mycket av sitt spel.
Kanske det lossnar i eftermiddag mot Finland.
2.192 åskådare tittade på i Cloetta Center och USA vann skott med 31-14 (4-7, 13-3, 11-7).
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!