Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Poromaa startar inte i Gällivare: "Skitont"

William Poromaa, det stora svenskhoppet på herrsidan inför vinterns världscupsäsong, startar inte i helgens skidtävlingar i Gällivare.
–Det gör skitont när jag stakar, säger han till Expressen.

William Poromaa kommer inte till start i lördagens millopp.

William Poromaa kommer inte till start i lördagens millopp.

Foto: Ulf Palm/TT

Längdskidor2023-11-18 10:56

Det var i samband med fredagens sprintlopp som William Poromaa föll in i ett nät och skadade ryggen.

Han undersöktes och röntgades och i går kväll kom rapporter om att han inte fått någon allvarlig skada, utan bara var blåslagen och mörbultad.

Men i dag på morgonen var smärtan så stor när han teståkte att det blir återbud i helgen för Poromaa. Det är oklart om han kan starta i nästa veckas världscuppremiär i finländska Ruka.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!