Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Tre Kronors bakslag: Zetterlund missar VM-match

Tvåmålsskytt och glödhet i segermatchen mot Frankrike senast. Nu har Tre Kronors forward Fabian Zetterlund blivit sjuk och missar VM-mötet med Danmark i eftermiddag.

Fabian Zetterlund är sjuk och missar Tre Kronors VM-match mot Danmark. Arkivbild.

Fabian Zetterlund är sjuk och missar Tre Kronors VM-match mot Danmark. Arkivbild.

Foto: Fredrik Sandberg/TT

Ishockey2023-05-22 14:13

Nyheten kom när Tre Kronor presenterade sitt lag till mötet med Danmark i eftermiddag.

Sverige måste ta minst en poäng, men helst vinna, för att ha gruppsegern inom räckhåll.

USA leder grupp A med fyra poängs marginal före Sverige och lagen möts i gruppspelsavslutningen på tisdagen.

Landslagets presschef Linus Hugosson skriver i ett meddelande att San Jose-forwarden missar matchen på grund av sjukdom.

Alexander Nylander, som var 13:e forward senast, går in på Zetterlund plats i tredjekedjan.

Tidigare har Linus Johansson legat nedbäddad på grund av sjukdom och missar i dag sin tredje raka match. Han var med på morgonens matchvärmning, men var då tveksam till att spela redan nu.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!