LÄS MER: "Jag skrev på i dag."
Strömberg ersattes av Sune Bergman inför den allsvenska kvalserien, men hade kontrakt med Vita Hästen ytterligare en säsong.
Nu, när Strömberg kommer vara huvudtränare för Gyergyói Hoki Club från och med den 3 juni, lär han förmodligen inte belasta klubbens ekonomi det närmaste året. Rickard Rauge vill dock inte uttrycka sig så exakt.
– Vi har nått en uppgörelse med Leif som är mellan honom och oss. Så mycket kan jag säga. Sen är det bara att önska honom lycka till i framtiden, säger Rauge.
Det kan knappast vara negativt för Hästens ekonomi i alla fall. Ni måste vara nöjda att han har fått nytt jobb?
– Ja, det kan man ju säga. Sen är det klart att det är kul att någon som har blivit åsidosatt hittar ett nytt uppdrag. Det är bara att gratulera och hoppas att det går bra för honom.