Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Poängkross av Washington i NHL

Rasmus Sandin gjorde tre assist i sin första match med Washington efter bytet från Toronto tidigare i veckan.
–Det är väldigt roligt där ute och skönt att vinna, säger han efter matchen.

San Joses Andreas Johnsson i närkamp med Washingtons Gabriel Carlsson.

San Joses Andreas Johnsson i närkamp med Washingtons Gabriel Carlsson.

Foto: Jeff Chiu/AP/TT

Ishockey2023-03-05 05:56

Washington besegrade San Jose med 8–3 på bortaplan. Fixstjärnan Alexander Ovetjkin verkar vara tillbaka i storform efter spelpausen i samband med faderns bortgång och gjorde två mål och en assist för Washington.

San Jose tog ledningen med 2–0 i första perioden, men Washington lyckades kvittera och gå om i andra och i sista periodvilan var ställningen 4–2, vilket blev till 8–3 i tredje.

– Jag hade ingen aning om vad jag gjorde där ute ibland. Men jag tycker att vi som lag skärpte till oss i andra och tredje perioden, säger Rasmus Sandin som i tisdags byttes mot Erik Gustafsson plus fördelar vid nästa draft.

Även svenske Gabriel Carlsson, vanligtvis i Washingtons farmarlag Hershey Bears, noteras för två assist.

Washington ligger nu tre poäng bakom Pittsburgh, som har spelat två matcher färre, för ett andra wildcard till Stanley Cup-slutspelet i NHL:s östra konferens.

– Jag tycker att de killar som hoppade in gjorde en jättebra match, säger Washingtontränaren Peter Laviolette.

San Joses Erik Karlsson noteras för två assist och lagkamraten William Eklund för en i sin säsongsdebut med San Jose.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!