Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

NHL ändrar sig – skrotar tejpförbudet

Regnbågsfärgad tejp på klubban förbjöds inför säsongen.Nu svänger NHL – och tar bort beslutet.

Arkivbild.

Arkivbild.

Foto: Bruce Bennett

Ishockey2023-10-24 20:56

Regnbågsfärgad tejp på klubban förbjöds inför säsongen.

Nu svänger NHL – och tar bort beslutet.

"Efter diskussioner med NHL:s spelarförening och NHL:s inkluderingskoalition, kommer spelare under resten av säsongen ha möjlighet att frivilligt representera olika sociala frågor med sin tejp", skriver ligan i ett uttalande.

I somras beslöt NHL att förbjuda uppvärmningströjor för olika temakvällar, däribland stödet för priderörelsen. Inför säsongstarten kom nästa beslut: regnbågsfärgad tejp var inte längre tillåtet.

Valet kom att bli kritiserat, bland annat av förre NHL-höjdaren Brian Burke.

"Det här direktivet stänger en dörr som har varit öppen det senaste decenniet", kommenterade han.

Flera spelare uttryckte även missnöje över beslutet och för ett par dagar sedan valde Arizona-backen Travis Dermott att trotsa förbudet genom att lida regnbågsfärgad tejp på klubban i matchen mot Anaheim.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!