Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Modo nära hockeyallsvenska finalen

Modo är nu bara en seger från att ta sig till finalen av hockeyallsvenskan. Björklöven besegrades med 2–1 på hemmais.

Ishockey2022-04-17 21:59

Trots en huvudskada och en stark slutforcering av gästerna var det Modo som gick fram till 3–2 i matcher i semifinalserien av hockeyallsvenskan.

Sam Vigneault hade inlett med att ge hemmalaget ledningen, men i mitten av den tredje perioden fick han en smäll mot huvudet av Björklövens Jesper Lindgren. Vigneault tvingades lämna isen för att inte komma tillbaka i matchen. Inget straff delades dock ut.

Modo tryckte på och med tre minuter kvar av matchen hade man gått ifrån till 2–1. Det var då Björklöven tog ut Claes Endre från målburen, för att pressa fram en kvittering, men målet kom aldrig.

– Det blev onödigt spännande på slutet men det var roligt för publiken. Vi drog det längsta strået och det tycker jag att publiken var värda, sade Modokeepern Tex Williamsson i C More:s sändning.

HV71 är sedan tidigare klart för final.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!