Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Drömdebut för nya tränaren

En spänd Jonas Johnson gjorde Vita Hästen till vinnare med en gång.– Klart att det var pirrigt, annars kan man hålla på med något annat, säger 46-åringen.

Pangstart. Vita Hästen blev vinnate med en gång under Jonas Johnson. AIK fick lämna Himmelsyalundshallen med en 2-4-torsk.

Pangstart. Vita Hästen blev vinnate med en gång under Jonas Johnson. AIK fick lämna Himmelsyalundshallen med en 2-4-torsk.

Foto: Leif Hallberg

ISHOCKEY2016-09-22 21:56

Allsvenskan har bara hunnit bli fyra matcher lång.

Vita Hästen är inne på sin tredje tränare. Jonas Johnson som presenterades som huvudansvarig i tisdags fick en drömstart i coachdebuten för Norrköpingslaget.

Läs mer: "Snabba puckar för Johnson".

Vita Hästen hämtade upp två underlägen och hittade ett sent avgörande mot favoriten AIK.

Som helhet: Lagets bästa insats så här långt – och ett stort steg mot något bättre enligt Fredrik Jensen.

Under pågående match skickade klubbens VD ut på Twitter: "De som vill se ett underhållande Vita Hästen är välkomna till Himpa framöver. Som natt och dag jämfört med förra säsongen".

Efter slutsignalen och det sena avgörandet som fixades av KruiseReddick (spel fem mot fyra) och August Gunnarsson i tom kasse andades Jonas Johnson ut.

Läs mer: "Så var matchen".

– Jag är såklart nöjd att vi vinner, summerar han. Jag tycker att vi totalt sett genomför matchen på ett bra sätt. Vissa bitar är väldigt bra och andra måste bli bättre.

– Vi har en energi i laget som är positiv. Efter andra perioden skulle vi haft ledningen men jag tycker att AIK börjar att äta sig in lite i tredje. Det skapade en oro hos oss men jag tycker att det är en välförtjänt seger. Även om det kunde tagit en annan vändning.

Den nytillträdde Hästentränaren fick se en charmant förstafemma där Marcus Eriksson, tvåmålsskytten Rickard Palmberg och KruiseReddick glänste och svarade för tre av fyra mål.

– De gör en riktigt bra match, konstaterar Johnson som la sitt största fokus på sina forwards.

Nicklas Czarnecki som kommer att lämna båset för läktaren och enbart vara sportchef skötte powerplay medan Fredrik "Grizzly" Eriksson coachade backarna.

På frågan om det var spänt innan nedsläpp medgav Johnson att det kändes nervöst.

– Klart att det var pirrigt, annars kan man hålla på med något annat.

Roger Melin accepterade att hans AIK föll mot ett för kvällen vassare lag.

– Vi spelar som ett juniorlag. Vi har ingen struktur och är väldigt uddlösa. Det fanns ingen intensitet. En dåligt genomförd match. Vita Hästen förtjänade att vinna, analyserar AIK-tränaren.

Matchfakta: Vita Hästen–AIK 4–2 (0–0, 2–2, 2–0)

Första perioden: Utvisningar, AIK: 2x2 min. Skott: 11–7.

Andra perioden: 0–1 (21.23) Daniel Olsson-Trkulja (Jonas Almtorp), 1–1 (23.21) Rickard Palmberg (Kruise Reddick, Marcus Eriksson), 1–2 (36.08) Max Lindholm (Jens Jakobs), 2–2 (38.29) Rickard Palmberg (Kruise Reddick, Marcus Eriksson).

Tredje perioden: 3–2 (57.04) (spel fem mot fyra) Kruise Reddick (Anton Blomberg, Marcus Eriksson), 4–2 (58.42) August Gunnarsson.

Utvisning, VH: 1x2. AIK: 2x2.

Skott: 15–6.

Skott sammanlagt: 36–17.

Domare: Johan Gossas.

Publik: 2 789.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!