En svag första period, en stark andra och en jämn sista.
Det gav förlängning och ett avgörande av nye backen Victor Björklund. Han kom fri efter 49 sekunder och sköt hem premiärsegern till Vita Hästen.
– Jag såg att det var ledigt mellan benen så den fick slinka in den här gången. Det är jävligt skönt att få med sig två poäng här, sa Björkung efter segersången i omklädningsrummet.
Och ni fick fira rejält med fansen också?
– Så är det ju. Vi får tillbaka lite fans här i hallen och det är jätteskönt. Sen har vi Almtuna hemma (gratismatchen) nästa gång. Det är alltid viktigt att vi gör en bra första match, det sänder signaler till Norrköping.
Victor Björkung är back men det här var hans fjärde mål för Vita Hästen. Då missade han ändå de första träningsmatcherna på grund av en fotskada.
– Men det här målet är det enda som räknas egentligen. Det är skönt för självförtroendet, att få in den här känslan. Framför allt att få stänka dit den i dag och få en extrapoäng, sa han.
492 åskådare, plus restauranggäster, kom i sista matchen innan restriktionerna slopas helt. De fick en skön fredagskväll till sist även om det inte började så bra. Mora var klart bättre i den första perioden innan Vita Hästen hittade in matchen.
– Vi ville komma ut lite mer och ta tag i taktpinnen men vi gjorde det lite för enkelt för dem. Vi får snacka ihop oss och komma ut starkare till nästa match, sa Björkung.
Men ni kom ut starkare redan i den i andra perioden?
– Jo, det gjorde vi. Lite samma som mot Södertälje. Det var en bra arbetsinsats rakt igenom. Många som offrade sig för laget, blockade skott. Det är kul att se och vi får med oss publiken när vi gör de bitarna också.
Vad är det för lag du har kommit till?
– Ett hårt jobbande lag. Det är så vi måste jobba varje dag om vi ska komma någonstans i den här serien, och det vet alla om och köper sin roll.
Ni kommer inte lira skönspel och åka åttor?
– Det är väl bara "Mackan" Eriksson som får göra det, haha.
Matchfakta
VITA HÄSTEN–MORA 4–3 (1–2, 2–0, 0–1, 1–0)
Målen: 1–0 (9.05) Fabian Ilestedt, 1–1 (13.37) Kalle Miketinac, 1–2 (19.06) Gustav Berglund, 2–2 (23.21) Marcus Eriksson, 3–2 (26.25) Corey Mackin (Chad Butcher, Ludwig Stenlund, fem mot fyra), 3–3 (48.11) Lukas Wernblom (fem mot fyra), 4–3 (60.49) Victor Björkung (Fabian Ilestedt).
Skott: 21–28 (4–18, 7–2, 4–5, 1–0).
Publik: 492.