Matchen slutade till slut hela 7–0, efter en bra start som hemmalaget bara ökade från och gav egentligen aldrig gästerna från Örnsköldsvik en chans. De här var allra bäst i ett bra hemmalag:
3: Marcus Sörensen
Omöjligt att gå förbi isens gigant den här gången också. Inblandad i massor med puck och smartast av alla utan densamma. Ett mål och ett par assist igen, och därmed poäng för 14:e (!) matchen i rad.
2: Julius Pohjanoksa
Lugn, säker och lämnade få returer. Modo var inte ofarligt när man kom fram, åtminstone medan matchen fortfarande levde. Då klev målvakten fram och visade styrka. Nollan var välförtjänt, speciellt efter en frilägesräddning i slutsekunderna.
1: Marcus Eriksson
Jodå, det var en del av det sedvanliga spelsinnet som vi fick se. Spelade enkelt i början, växte in mer och mer i matchen och levererade ett par assist – varav en patenterad i powerplay – i sin comeback.