Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Alfie hyllades – då vann Detroit

Detroit Red Wings och Jonathan Ericsson tog ett litet men ack så viktigt steg mot en slutspelsplats i NHL.

Foto: FRED CHARTRAND

ISHOCKEY2016-12-30 11:04

Detroit vann borta mot Ottawa med 3–2 efter förlängning sedan Anthony Mantha avgjort en bit in i sudden.

Innan matchen hyllades Ottawa-legendaren Daniel Alfredsson som fick sin tröja nummer 11 pensionerad i Canadien Tire Center.

”Alfie” gjorde 17 NHL-säsonger i Ottawa innan han avslutade sin långa och framgångsrika karriär med ett år i Detroit.

– Vi behövde den här segern och är glada för den. Men det man kommer minnas var ceremonin före matchen. Den var väldigt fin och känslosam, säger Detroits lagkapten Henrik Zetterberg till Aftonbladet.

”Jonte” Ericsson spelade nästan 22 minuter men hamnade utanför poängprotokollet.

Detroit passerade Buffalo i botten av Atlantic Division men har fortfarande sex poäng upp till en slutspelsplats. På nyårsdagen väntar Winter Classic, utomhusmatchen som spelas mot Toronto på bortaplan.

– Det ska bli kul, men framförallt är det ännu en viktig match mot ännu en divisionsrival. Vi måste se till att vara på tårna matchen igenom, säger Zetterberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!