Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Klart: Extra stämma utser ny RF-ordförande

Riksidrottsstyrelsen har beslutat att kalla till extra stämma för att välja en ny ordförande i Riksidrottsförbundet (RF) och Sisu Idrottsutbildarna.

Karl-Erik Nilsson. Arkivbild.

Karl-Erik Nilsson. Arkivbild.

Foto: Jonas Ekströmer/TT

Idrott2023-10-18 16:47

Förre ordföranden Karl-Erik Nilsson avgick den 6 oktober efter uppgifter om att han som vice ordförande i Uefa, det europeiska fotbollsförbundet, röstat för att tillåta ryska U17-landslag kvala till EM.

Något som går emot svensk idrotts linje att ryska lag och idrottare fortfarande ska vara avstängda på grund av Rysslands krig i Ukraina.

Efter att Nilsson avgick har Anna Iwarsson gått in i rollen som tillförordnad ordförande.

"Det är lång tid kvar till ordinarie stämma, maj 2025, och vi är eniga om att det demokratiskt riktiga var att låta medlemsförbunden välja ny ordförande, säger Anna Iwarsson i ett pressmeddelande.

När den extra stämman hålls är inte bestämt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!