Det var inramningen vid årets natt-DM i orientering som genomfördes i markerna ovanför Hults bruk.
Och favoriterna bröderna Brolund från OK Denseln kom sågs - men bara den ena segrade.
- Nu kommer Per. Ett starkt lyse, det går fort, men han hinner nog inte fram, kommenterade speakern Erik Engvall.
Och mycket riktigt.
Per Brolunds tid på den nära milslånga banan räckte inte ända fram till DM-guldet.
Tvillingbrodern Hans hade varit minuten snabbare och kunde njuta av sitt första individuella DM.
- Kan inte påminna mig att jag vunnit något förut, konstaterade Hans som fixade till segern genom ett lugnt och säkert lopp.
- Det har blivit några misstag, kompletterade Per, som annars var lite av favorit, i varje fall om man fick tro klubbledaren Janne Berggren.
Grymt kul
Bronset gick också till Denseln. Urstarke Anders Kleist var minuten efter Per, men hade långt ifrån haft någon fullträff i nattmörkret.
- Grymt kul här på natten. Känner mig i kanonform, men har missat mycket, var hans kommentar.
I den tunna damklassen gick guldet till LOK:s Fredrika Vångell, men hon var över 15 minuter efter landslagets Beata Falk, Hagaby GoIF. Beata, som representerade Sverige vid VM i somras, ingår i Liu:s träningsgäng.
Nu kunde hon ställa upp utom tävlan, då det var öppen anmälan till DM.
Oskar Svensson, Finspångs SOK tog juniorguldet i H 18 med Tjalves Marcus Berggren som trea, bara dryga minuten efter.
Bland damjuniorerna blev det en silvermedalj i D 18 till Karolina Nygren, Skogspojkarnas OK, dock en bra bit bakom segrande Hanna Modig Tjärnström, LOK.