Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hellberg petas från IFK:s a-lag

Jonas Hellberg, 48, petas från a-laget. "För föreningens bästa är anledningen jag fått", säger han till Sporten.

Foto: Johny Daagh

FOTBOLL2019-03-18 15:37

Efter sex år i IFK Göteborg bytte Jonas Hellberg kamratförening. 2012 blev IFK Norrköping arbetsgivaren för fystränaren som är noga med att inte starta en pajkastning.

Men där finns en uppenbar besvikelse över IFK Norrköpings besked att han inte längre kommer att jobba nära a-laget.

– Jag tycker att det kunde ha skötts bättre och snyggare. De kunde varit tydligare och rakare mot mig, säger Jonas Hellberg som varit sjukskriven från jobbet sedan december.

LÄS MER: "Kände försiktigt men det fanns ingen sena där"

När hälsenan small av plockade IFK Norrköping i stället in Marcus Falk Olander som kommer att bli kvar på positionen.

Jonas Hellberg får ta steget ned och jobba med U-laget.

– För föreningens bästa är anledningen jag fått. Inte mer än så, fortsätter Jonas Hellberg som i övrigt inte vill säga så mycket mer om den uppkomna situationen utan i stället hänvisar till Jens Magnusson, IFK Norrköpings klubbchef.

– Det känns okej med U-laget. Jag älskar IFK och känner att jag har mycket rutin och erfarenhet.

Jens Magnusson skriver i ett sms: "Vår policy är att inte kommentera enskilda personalärenden i media".

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!